بزودی شاهد انفجار سفر در کشور خواهیم بود

به گزارش وبلاگ بانیما، ایسنا/ براساس سخنان مدیر یکی از مجموعه های رزرواسیون گردشگری، بزودی شاهد انفجار سفر در کشور خواهیم بود.

بزودی شاهد انفجار سفر در کشور خواهیم بود

قضیه چیست؟

در نشست گردشگری و کرونا با تمرکز بر شرایط کسب و کارهای کوچک گردشگری که از سوی مدیران یکی از پلتفرم های گردشگری به صورت آنلاین برگزار گردید، با تحلیل شرایط حال حاضر این صنعت و تاکید بر ضرورت توجه به فرصت های آینده گردشگری و اهمیت سفر پاک، این پیش بینی مطرح شد که سفر در سرانجام سال و تعطیلات نوروز 1400 با افزایش شدیدی روبرو خواهد شد.

علی طالشی، کارشناس گردشگری و مدیرعامل یکی از مجموعه های رزرواسیون آنلاین گردشگری را عامل رشد و توسعه جامعه، عدالت اجتماعی و توزیع ثروت دانست و یادآور شد: از اوایل دهه 80 در کشور مردم با گردشگری محلی و داخلی به واسطه تورهای تفریحی و ظهور اینترنت آشنا شدند و بواسطه ظهور اماکن اقامتی کوچک مثل بومگردی ها، مقاصد گردشگری از انحصار سواحل شمال و جنوب و شهرهای عظیم خارج شد و به تدریج مالی شکل گرفت که تبدیل به شریان رشد مالی در جوامع کوچک و محلی شد. این جریان مالی که به نوعی سرریز درآمد مناطق شهری و پردرآمدتر به مناطق کمتر توسعه یافته و روستایی بود با خود نه فقط درآمد برای جوامع محلی و کسب وکارهای مستقر در آنها ایجاد کرد که به عدالت مالی و توسعه مناطق کمتر توسعه یافته، احیای جوامع محلی، مهاجرت معکوس و حفظ محیط زیست یاری کرد.

او با اشاره به تاثیر کرونا بر جامعه و اقتصادهای محلی و کوچک گردشگری اظهار کرد: همه ما در خانه ها و محل کارمان در شهرها از عوارض مبارزه با کرونا در امان نبوده ایم. از بیماری که متاسفانه جان هزاران نفر از هموطنان ما را گرفت تا بیکاری و مسائل مالی و استرس های تنهایی و سفر نرفتن. اما آن وجه از اثرات کرونا که هنوز از معرض دید بیشتر ما پنهان مانده، اتفاقی است که برای میلیون ها ایرانی شاغل در کسب وکارهای کوچک گردشگری در شهرهای کوچک و روستاها افتاده و آسیب هایی است که به آنها وارد شده است. حتی پس از واکسیناسیون گسترده و کاهش ابتلا به کرونا هم صنعت گردشگری تا سالهای سال تحت تاثیر ویروس کرونا خواهد بود و عادات سفر هیچگاه به قبل بازنمی شود. به همین دلیل اگر امروز تمام مسئولان، کارشناسان و کسب وکارهای عظیم ملی برای آن اقدامی نکنند باید منتظر فاجعه ای عظیم در کشور بود. از طرفی دنیایی از فرصت ها در سایه تغییر عادات سفر همچون تغییر اجباری از گردشگری بین المللی به سفرهای داخلی و نزدیک ایجاد شده که می توانیم در جریان آن رشد گردشگری را ببینیم.

طالشی سپس آمارهایی را از رزروهای آنلاین این پلتفرم در دوران کرونا ارائه کرد و اضافه نمود: تمایل مردم به خرید آنلاین که در حوزه گردشگری نیز رایج شده، گرایش مردم به گردشگری داخلی به جای گردشگری بین المللی، تکثر و تعدد سفرهای کوتاه به جای سفرهای بلند و فصلی، تمایل مردم به سفرهای به مناطق نزدیک، استفاده از ماشین شخصی به جای هواپیما و قطار و اتوبوس، افزایش سفرهای برنامه ریزی نشده یا برنامه ریزی شده در زمان کم، تمایل به استفاده از پلتفرم های رزرو اماکن اقامتی با رویکرد افزایش ضریب اطمینان از بهداشت سفر، سفر به مناطق متنوع تر و دوری از مراکز شهری، از جمله اتفاقات و تغییراتی است که در صنعت گردشگری در حال وقوع است.

او به رشد سفر در اواسط اردیبهشت و شهریور سال جاری با استناد به آمارهای رزرواسیون اقامتگاه در یکی از پلتفرم ها اشاره نمود و این جهش را ناشی از جایگزین شدن سفرهای داخلی و همچین تغییر ذائقه مردم به خرید آنلاین دانست و گفت: البته که نمی توان این آمارها را به عنوان شاخص رشد سفر در کشور درنظر گرفت کرد. اما بزودی چه بخواهیم و چه نخواهیم، شاهد انفجار سفر در کشور و به خصوص نوروز 1400 خواهیم بود که احتمال می رود تا آن موقع کرونا همچنان با ما باشد، پس باید برای توزیع سفر به جای مناطق توریستی عادی به مناطق متنوع تر، آموزش سفر مسؤولانه و حفظ بهداشت و نظارت بیشتر آماده شویم که نقش پلتفرم های گردشگری در این زمینه حائز اهمیت و تاثیرگذار خواهد بود.

منبع: همگردی

به "بزودی شاهد انفجار سفر در کشور خواهیم بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزودی شاهد انفجار سفر در کشور خواهیم بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید