دلیل تاخیر پروازها چیست؟

به گزارش وبلاگ بانیما، در حالی که اخیرا سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از تاخیرهای زیاد پروازها در کشور انتقاد کرده است، معاون سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده که عوامل مختلفی در بروز تاخیر پروازی موثر هستند و انعکاس آمار آن بدون توجه به افزایش قابل توجه تعداد پرواز و مسافر حمل شده قابل قبول نیست.

دلیل تاخیر پروازها چیست؟

ایسنا: گرچه تاخیر در پروازها ممکن است در هر کشور و ایرلاینی صورت بگیرد، اما در این زمینه برای مسافران و کسانی که از این تاخیرها آسیب دیده اند حقوقی را قائل می شوند تا به گونه ای آن را برای مشتریان جبران کنند. بر اساس عرف بین المللی حمل و نقل هوایی، تاخیر پروازی تا نیم ساعت ایراد چندانی ندارد، اما در صورت تاخیر بیش از نیم ساعت، ایرلاین مربوطه باید جوابگوی مسافران باشد و بر اساس کنوانسیون های بین المللی باید به مشتریانش خسارت بپردازد و رضایت شان را جلب کند. اما این مساله در ایران چندان رعایت نمی شود.

به همین دلیل بهرام پارسایی -سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی- هفته گذشته با اشاره به آمار تاخیر و کنسلی پروازها در سال 1395 گفت: طبق استعلام اجرا شده از سازمان هواپیمایی کشوری، بررسی آمار تاخیر پروازها از سال 1390 تا 1395 نشان می دهد حداقل تاخیر پنج میلیون و 900 دقیقه در سال 1390 و حداکثر هفت میلیون و 900 هزار دقیقه تاخیر در سال 1395 بوده است که این تاخیر و کنسلی پروازها موجب اتلاف وقت مردم، تحمیل هزینه به مسافر و پایمال شدن حقوق آن ها می شود.

اما مرتضی دهقان - معاون هوانوردی و امور بین المل سازمان هواپیمایی کشوری - در این باره این گونه پاسخ داد که انعکاس آمار افزایش تاخیر بدون توجه به افزایش تعداد پرواز و مسافر حمل شده قابل قبول نیست، چرا که در سال 1395 بالغ بر 205 هزار ساعت پرواز داخلی در قالب نزدیک به 20 هزار پرواز در بیش از 50 فرودگاه کشور اجرا شده و بیش از 23 میلیون مسافر در پروازهای داخلی از خدمات حمل و نقل هوایی استفاده کردند.

وی اضافه نمود: عوامل مختلفی در بروز تاخیرات پروازی موثر بودند که باید در بررسی ها به همه عوامل توجه کرد که می توان به شرایط جوی، عوامل فنی، زیرساخت ها و خدمات زمینی و فرودگاهی، محدودیت در پشتیبانی قطعات و امثال آن اشاره کرد.

دهقان گفت: تاخیرات در حمل و نقل هوایی در همه کشورهای دنیا به عنوان یک اصل اجتناب ناپذیر پذیرفته شده و حتی در کشورهای پیشرو در این صنعت تاخیرات پروازی وجود دارد. در صورت مقایسه تاخیرات شرکت های هواپیمایی داخلی با سایر کشورها باید در تمامی شاخص ها از جمله مسافت های کوتاه پروازی، فرکانس های پروازی، در مقایسه با ساعت پرواز، سن ناوگان، عدم پشتیبانی به موقع کارخانه سازنده از شرکت های هواپیمایی و غیره این مقایسه صورت گیرد.

البته موارد فوق تنها ایراد مطرح شده از سوی مجلس نشینان به تاخیر پروازها نبوده است. سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از انتقادش به این نکته هم اشاره کرد که مدیریت ایرلاین ها دچار بی سروسامانی شده و وزارت راه باید جدیت بیشتری در نظارت بر مدیریت ایرلاین ها داشته باشد.

معاون هوانوردی و امور بین المل سازمان هواپیمایی کشوری در این مورد نیز با بیان این که صنعت حمل و نقل هوایی در کشور از ابتدای انقلاب تحریم شده و محدودیت های زیادی در این صنعت اعمال شده است گفت: ادعای رها بودن ایرلاین ها کاملا بی اساس است. نظارت، کنترل، پایش عملکرد و راهبری شرکت ها به صورت مستمر اجرا شده ودر صورت بروز هر نوع تخلفی برخورد مناسب انجام می شود.

وی با تاکید بر این که همه شرکت های هواپیمایی حتی در کشورهای پیشرو این صنعت دارایی تاخیر بوده و با یک بررسی ساده این آمارها قابل استخراج است شرح داد: با توجه به وجود عوامل متعدد ارائه خدمات به یک هواپیما و پرواز قطعا در صورتی که برای هر کدام از این عوامل مسئله ای به وجود بیاید در انجام به موقع پرواز تاثیر داشته و در این زمینه فرقی بین شرکت های داخلی و خارجی وجود ندارد.

فارغ از چالش جدیدی که بین کمیسیون اصل 90 مجلس و سازمان هواپیمایی ایجاد شده است، حقوق مسافرانی که بی اطلاع از ریشه این چالش ها، گاهی ساعت ها در انتظار اجرایی شدن پرواز خود و رسیدن به برنامه هایشان در شهر مقصد باقی می مانند اصلی غیر قابل انکار است که نیاز به جدیت و پیگیری بیشتری از سوی مسئولان صنعت هواپیمایی کشور دارد تا حجم پرونده ریشه دار تاخیر پروازها در کشور با گذشت زمان، به تدریج کاسته شود.

منبع: توریسم آنلاین

به "دلیل تاخیر پروازها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل تاخیر پروازها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید