سبقت آلودگی هوا از دخانیات در فهرست قاتلان جهانی

تهران- خبرنگاران- بر اساس مطالعات، سالانه 8.8 میلیون نفر در سراسر دنیا بر اثر حمله قلبی و سکته مغزی ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند که این رقم بیشتر از مرگ و میرهای ناشی از مصرف دخانیات است.

سبقت آلودگی هوا از دخانیات در فهرست قاتلان جهانی

به گزارش چهارشنبه گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری یونایتدپرس، بر اساس این مطالعه که توسط محققان دانشگاه گوتنبرگ در آلمان اجرا شده، آلودگی هوا سالانه بیش از مصرف دخانیات جان می گیرد؛ چرا که سازمان دنیای بهداشت، در سال 2015 میلادی مرگ و میر ناشی از دخانیات را در سطح دنیای 7.2 میلیون نفر اعلام نمود!

بر اساس این گزارش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی منتسب به آلودگی هوا بسیار بیشتر از حد انتظار است و می توان گفت به ازای هر 100 هزار نفر در دنیا، آلودگی هوا منجر به 120 مورد مرگ بیشتر می گردد.

محققان بر این باورند که آلودگی هوا حتی بر افرادی که هنوز متولد نشده اند نیز تاثیرگذار است. افزایش خطر بروز بیماری های قلبی، سکته مغزی، بیماری های تنفسی، افزایش استرس اکسیداتیو و به تبع آن دیابت و فشار خون تنها بهشی از اثرات آلودگی هواست.

محققان انگلیسی به تازگی دریافتند بین آلودگی هوا و بزرگ شدن بطن های قلب ارتباط وجود دارد. بر اساس این تحقیقات دو ماده اکسید نیتروژن و ذرات معلق که هر دو ناشی از آلودگی ترافیکی است، بیشترین ارتباط را با تغییر اندازه بطن های قلب دارند.

محققان دانشگاه چونگ شان در تایوان، فلزات سنگین موجود در آلودگی هوا را با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان مرتبط می دانند و بر اساس مطالعات احتمال ابتلا به سرطان دهان در افرادی که در معرض سطوح بالای ذرات ریز معلق هوا قرار دارند، 43 درصد بیشتر است

مطالعات محققان دانشگاه میشیگان نیز نشان می دهد آلودگی هوا موجب بروز بیماری مزمن کلیه (CKD) می گردد.

نتایج این مطالعه در نشریه European Heart Journal منتشر شده است.

علمی**9259** 1055

منبع: ایرنا

به "سبقت آلودگی هوا از دخانیات در فهرست قاتلان جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبقت آلودگی هوا از دخانیات در فهرست قاتلان جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید