گوشی پزشکی جدیدی که با آن ذات الریه را تشخیص می دهند

به گزارش وبلاگ بانیما، ایسنا نوشت: پژوهشگران آمریکایی یک گوشی پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده اند که توسط آن می توان بیماری ذات الریه را تشخیص داد.

گوشی پزشکی جدیدی که با آن ذات الریه را تشخیص می دهند

پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University) ایالات متحده آمریکا در مطالعه اخیرشان پیروز به توسعه یک گوشی پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند که توسط آن و تنها با گوش دادن به نحوه تنفس افراد، می توانند بیماری ذات الریهرا تشخیص دهند. سینه پهلو یا ذات الریه یا پنومونی (Pneumonia) وضعیت التهابی ریه است که عمدتاً کیسه های میکروسکوپی هوا موسوم به آلوئول ها را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری معمولاً در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باکتری و گاهی نیز در اثر سایر میکروارگانیسم ها، بعضی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خود ایمنی رخ می دهد. در این بیماری، کیسه های هوایی متورم می گردد و چون درون آن از مایعات پر می گردد، در نتیجه اکسیژن رسانی کمتر می گردد و تبادلات گازی کاهش می یابد.

پژوهشگران این مطالعه اظهار کردند توسط این گوشی پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی تنها با گوش دادن به نحوه تنفس بیمار از وضعیت ریه های او اگاه شده و بیماری ذات الریه را تشخیص می دهند. این گوشی پزشکی از فناوری فیلتر کردن سر و صدا (noise-filtering technology) برای درک وضعیت ریه های فردی که مبتلا به ذات الریه است، استفاده می نماید. به گفته پژوهشگران توسط این گوشی پزشکی می توان جان افراد بسیاری را نجات داد.

این گوشی های پزشکی Feelix و FeelixPro نام دارند و بنا بر برنامه ریزی ها این گوشی ها سال جاری وارد بازار خواهند شد. به گفته دانشمندان این گوشی پزشکی با دقت بالایی که دارد، می تواند از هر 10 بیمار، 9 مورد را به درستی شناسایی کند. این گوشی پزشکی با دقت 87 درصد قادر به تشخیص بیماری هایی ریوی است. ریه های بیماران مبتلا به ذات الریه ممکن است در هنگام نفس کشیدن صدای حباب، شکستن یا لرزیدن بدهد.

شرایط دیگر مانند آسم، پلورزی و تومورها نیز می توانند موجب تغییر صدای ریه ها شوند بنابراین می بایست مطمئن شوند که گوشی های پزشکی دقیقاً در جای مناسب قرار دارند. پلورزی یا پلوریت (Pleurite) به معنی التهاب و تحریک پردهٔ جَنب است. پلورزی خود یک بیماری نیست، بلکه عارضه ای است که ممکن است نشانهٔ بیماری های گوناگونی باشد. پلورزی به دو صورت پلورزیِ خشک و پلورزیِمرطوب ظاهر می گردد. پلورزی مرطوب با تجمع مایع در بین دو لایهٔ پردهٔ جنب همراه است.

این گوشی پزشکی با فناوری که دارد، سبب حذف صدای محیط اطراف می گردد. هوش مصنوعی این گوشی نیز با استفاده از یک پایگاه داده ثبت شده از حدود 1500 بیمار در آفریقا و آسیا آموزش دیده شده است. این به این معنی است که این فناوری می تواند صداهای غیر معمول ریه افراد و بیماری ذات الریه را بدون احتیاج به پزشک، دقیق تشخیص دهد. گوشی پزشکی مذکور داده های ثبت شده را به رایانه پزشک ارسال می نماید که توسط آن پزشک می تواند تفاوت میان تنفس معمولی و تنفس شخص مبتلا به ذات الریه را تشخیص دهد.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "گوشی پزشکی جدیدی که با آن ذات الریه را تشخیص می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوشی پزشکی جدیدی که با آن ذات الریه را تشخیص می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید