9 پایگاه انتخاب رشته برای راهنمایی تحصیل دانش آموزان پایه نهم البرز فعال شد

به گزارش وبلاگ بانیما، تعداد 9 پایگاه انتخاب رشته ویژه راهنمایی تحصیلی دانش آموزان پایه نهم سال تحصیلی 98-97 با رویکرد انتخاب رشته آگاهانه در استان البرز شروع به کار کردند. به نقل از ایرنا :

9 پایگاه انتخاب رشته برای راهنمایی تحصیل دانش آموزان پایه نهم البرز فعال شد

به گزارش وبلاگ بانیما ،هر سال پس از برگزاری امتحانات خرداد ماه برای دانش آموزان پایه نهم دوره متوسطه اول در تیرماه در کنار کارنامه تحصیلی، برگه های هدایت تحصیلی نیز صادر می گردد که در آن رشته های تحصیلی بر اساس اولویت برای هر کدام از دانش آموزان مشخص شده است.

در برگه های هدایت تحصیلی شرایط ورود دانش آموزان برای انتخاب رشته تحصیلی در پایه دوره دوم متوسطه در شاخه های فنی حرفه ای، کاردانش و نظری چون رشته ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی، علوم و معارف اسلامی و ریاضی قیزیک ثبت شده است.

دانش آموزان پایه نهم بر اساس شرایطی که مجاز شناخته شده است می توانند بر حسب وضعیت تحصیلی و علاقه مندی یکی از این رشته های تحصیلی را برای ورود به پایه دهم انتخاب نمایند.

این تعداد پایگاه در مراکز مشاوره روانشناختی رازی، هسته مشاوره نواحی و مناطق هشتگانه آموزش و پرورش و تعدادی از مدارس منتخب با مشارکت مشاوران با تجربه برای ارائه خدمات رایگان مشاوره در زمینه رشته های تحصیلی و فرصت های شغلی در جامعه و استان راه اندازی شده است.

سالار قاسمی مدیر کل آموزش و پرورش البرز روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه در دستورالعمل هدایت تحصیلی همانند گذشته، برای ورود به رشته های مورد نظر حداقل نمره هایی در بعضی دروس در نظرگرفته شده است، گفت: برای رشته هایی مانند علوم تجربی، ریاضی فیزیک، علوم انسانی، فنی حرفه ای و کاردانش در زمینه های صنعت و کشاورزی، خدمات و هنر دانش آموز باید در بعضی دروس متناسب با رشته مورد نظر حداقل نمره مشخص شده را کسب کند.

وی اعلام کرد: دانش آموزان براساس عملکرد تحصیلی خود در هر رشته، چهارفرصت ثبت نام دارند تا براساس اولویتی که در آن رشته به دست آورده اند در دوره دوم متوسطه ثبت نام نمایند.

قاسمی با بیان اینکه در این استان 35 هزار و 566 دانش آموز در پایه نهم مشغول به تحصیل هستند، افزود: دانش آموزانی که در امتحانات خرداد ماه سال تحصیلی 98-97 قبول می شوند مجاز به انتخاب رشته اند.

وی یادآورشد: در طول سال تحصیلی دانش آموزان با فرآیند هدایت تحصیلی و نقش انتخاب رشته آگاهانه در قالب برنامه های آموزشی، بازدیدی و مشاوره های فردی و گروهی توسط 580 مشاور در مدارس آشنایی پیدا می نمایند.

مدیر کل آموزش و پرورش البرزادامه داد: سه شاخص عملکرد تحصیلی دانش آموزان در پایه های هفتم و هشتم با ضریب یک و در پایه نهم با ضریب 3، فرم های نظر خواهی والدین و دانش آموزان و در نهایت آنالیز های مشاوره ای تاثیر داشته و براین اساس فرمهای الف و ب هدایت تحصیلی برای دانش آموزان صادر شده است.

قاسمی بیان داشت: در فرآیند هدایت تحصیلی نظر والدین، دانش آموزان، دبیران در دروس تخصصی هر رشته، مشاور مدرسه و آزمون های سه گانه روانشناختی محاسبه می گردد که از آن به نام آنالیز های مشاوره ای در هدایت تحصیلی یاد می گردد.

وی گفت: مدیران و مشاوران مدارس برای اولیاء و دانش آموزان اقدام به برگزاری نشست های هدایت و مشاوره فردی و گروهی در زمان تحویل هدایت تحصیلی به دانش آموزان پایه نهم کردند.

قاسمی عنوان نمود: انتخاب رشته مهمترین تصمیم گیری دانش آموزان در زندگیشان است که باید برای انتخاب درست آن آگاهانه عمل نمایند.

وی اضافه نمود: این پایگاه ها برای تسهیل در فرایند هدایت تحصیلی و آشنایی با قوانین و ضوابط مربوط به آن در نواحی و مناطق هشت گانه آموزش و پرورش البرز برای آگاهی بخشی به دانش آموزان و والدین به مدت 2 هفته فعالیت کاری خود را آغاز کردند ...

قاسمی تاکید نمود: والدین از هر گونه اجبار در انتخاب رشته هدایت تحصیلی به دانش آموزان پایه نهم بپرهیزند زیرا انتخاب رشته ای که بر اساس علاقه، استعداد و احتیاج بازار کار جامعه انتخاب نگردد و نگاه آگاهانه بر آن متمرکز نباشد، پیامدهای منفی در آینده برای دانش آموزان وحتی جامعه به همراه دارد.

استان البرز 460 هزار دانش آموز دارد.

46

منبع: خبرآنلاین

به "9 پایگاه انتخاب رشته برای راهنمایی تحصیل دانش آموزان پایه نهم البرز فعال شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 پایگاه انتخاب رشته برای راهنمایی تحصیل دانش آموزان پایه نهم البرز فعال شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید