استفاده از بانداژ جدید برای برطرف مقاومت آنتی بیوتیک

به گزارش وبلاگ بانیما، تهران- خبرنگاران- محققان پانسمان جدیدی ساختند که با استفاده از میدان الکتریکی، مانع تجمع باکتری ها در کل بیوفیلم و شکستن بیوفیلم های موجود در زخم می گردد.

استفاده از بانداژ جدید برای برطرف مقاومت آنتی بیوتیک

این پانسمان بی سیم قادر است با استفاده از واکنش های الکتروشیمیایی که در زمان برخورد با مایعات بدن در محل زخم شروع می شوند، یک ولت جریان الکتریکی فراوری کند. این میدان الکتریکی ضرری برای بیمار ندارد اما برای شکستن بیوفیلم های باکتری ها کافی است و مانع تشکیل مجدد بیوفیلم می گردد.

بیوفیلم میکروبی ساختاری از جامعه میکروب ها می باشد که به صورت متصل به سطوح زنده یا غیر زنده یافت می شوند.

پیش از این نیز محققان دریافتند تحریک الکتریکی محل زخم موجب تسریع روند بهبود آن می گردد و جریان الکتریکی دارای خاصیت آنتی باکتریال است. اکنون محققان دریافتند مهمترین ویژگی این تکنیک ناتوانی باکتری ها در برابر آن است که موضوع مقاومت باکتریایی را منتفی می نماید.

به گزارش انستیتوی ملی سلامت آمریکا، نزدیک به 80 درصد از تمام عفونت های باکتریایی در اثر پدیده ای موسوم به بیوفیلم ایجاد می گردد. این بیوفیلم ها زمانی ایجاد می شوند که سلول های باکتریایی در یک محل تجمع می نمایند و یک ماده نازک را در محل زخم یا در اطراف ایمپلنت ایجاد می نمایند.

در حال حاضر این پانسمان بی سیم الکتریکی روی بیمارانی که دچار سوختگی شده اند، مورد آزمایش قرار گرفته تا میزان اثرگذاری آن بر بیوفیلم های باکتریایی به درستی تعیین گردد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Annals of Surgery منتشر شده است.

علمی **9259**1485

منبع: ایرنا

به "استفاده از بانداژ جدید برای برطرف مقاومت آنتی بیوتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از بانداژ جدید برای برطرف مقاومت آنتی بیوتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید