تلاش محققان ایرانی نتیجه داد ، نتایج مثبت یک داروی ترکیبی برای درمان کرونا

به گزارش وبلاگ بانیما، رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا از نتایج مثبت تحقیق در مورد یک داروی ضدالتهاب ریه در درمان کرونا خبر داد.

تلاش محققان ایرانی نتیجه داد ، نتایج مثبت یک داروی ترکیبی برای درمان کرونا

به گزارش وبلاگ بانیما به نقل از ایرنا، دکتر مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در این باره گفت: از بهمن ماه سال گذشته تحقیق در مورد دارو برای ویروس کرونا در کشور آغاز و در 27 اسفند ماه نتایج تحقیق محققان ایرانی در مورد داروی ترکیبی برای بهبود ضایعه التهاب ریه مبتلایان به ویروس کووید- 19 منتشر شد.

وی گفت: در این تحقیق اعلام شد آنچه به بستری و فوت مبتلایان به کووید 19 منجر می شود، ضایعه التهاب ریه است و باید در رژیم درمانی برای درمان این ضایعه داروی کورتیکوید استرویید خوراکی در مدت زمان کوتاه استفاده شود.

قانعی گفت: البته داروهای آزیترومایسین و ناپروکسن نیز به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی در تهیه این داروی ترکیبی استفاده شدند.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا گفت: در اسفند ماه سال گذشته در ابتدای شیوع این بیماری در پروتکل های درمانی کشورهای آمریکا و انگلیس آمده بود که به هیچ وجه به بیماران کووید 19 کورتن ندهید اما الان آنها نیز به این نتیجه رسیدند که کورتن می تواند در درمان التهاب ریه این بیماران موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه آنها در حال حاضر به فرم تزریقی درمان با کورتن که داروی دگزامتازون است دست یافته اند، اضافه کرد: ما نتایج مثبت استفاده از نوع خوراکی کورتن را در اسفند ماه گذشته گفته بودیم و تفاوتی بین داروی تزریقی و خوراکی کورتن نیست.

قانعی در مورد فواید نوع خوراکی این دارو نسبت به نوع تزریقی آن یادآور شد: فرم خوراکی آن ارزانتر است همچنین برای بیماران کرونایی به لحاظ اینکه در حین تزریق به دلیل نزدیکی با بیمار احتمال انتقال ویروس وجود دارد، مناسب تر است.

وی یادآور شد: ما نتایج تحقیقات اجرا شده در مورد استفاده از کورتن را 27 اسفند 98 گفتیم اما 15 روز پیش مقاله آن پذیرش و چاپ شده است. حتی یک مرحله جلوتر از این تحقیق در حال حاضر نیز در کشور انجام و نتایج آن در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اعلام شده است.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا در مورد این تحقیق و نتایج مربوط به استفاده از کورتن در درمان التهاب ریه یادآور شد: از روزی که فرد مبتلا به ویروس می شود تا 10 روز بعد که ویروس در بدن فعالیت می کند، به این مشکل ابتدایی بیماری، آغاز ویروس و تکثیر ویروس می گوییم. از روز پنجم یا هفتم التهاب ناشی از ویروس کرونا در ریه آغاز می شود و ممکن است بین هفت تا 10 روز هم فاز التهابی ریه در بدن فرد مبتلا ادامه پیدا کند. اگر این فاز رو به بهبودی باشد، فرد مبتلا ترخیص می شود ولی اگر این التهاب کنترل نشود و بهبود پیدا نکند، در این صورت بیمار به آی سی یو منتقل و در برخی از مواقع منجر به فوت بیمار می شود.

وی یادآور شد: آنچه راجع به درمان ویروس کووید19 می گوییم، منحصر به قسمت ابتدایی درمان است اما در پروتکل درمانی کشور ما و دیگر کشورها هنوز برای درمان التهاب ریه روشی مشخص نشده است و این نقص درمانی، مربوط به عدم استفاده از ضدالتهاب ها می شود. با این حال در کشور ما بعد از اعلام نتایج تحقیق در اسفند ماه گذشته، در برخی از مراکز از داروی ترکیبی ضدالتهاب ریه تولیدشده استفاده شد.

قانعی گفت: در این داروی ترکیبی تولیدشده آزیترومایسین به دلیل اثر ضدالتهابی و ویروسی که داشت، ناپروکسن به دلیل ضدلخته و ضدویروس بودن و کورتن خوراکی پردنیزولون نیز که با این دو دارو ترکیب شد، منجر به این شد که خاصیت ضدالتهابی دارو افزایش پیدا کند؛ بنابراین در مطالعات نشان دادیم بیماران با استفاده از کورتن سریعا بهبود یافته و ترخیص می شوند.

قانعی اضافه کرد: مطالعه ای که در اسفند ماه انجام و نتایج آن 15 روز پیش در قالب مقاله چاپ شد، کاری بود که در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله صورت گرفت. در حال حاضر نتایج مطالعه دوم که در چهار مرکز اجرا شده، در دست چاپ است و مطالعه سوم آن که با وسعت بیشتری انجام می شود، در 13 مرکز در حال انجام است. بنابراین با یک منطق علمی که چطور ما به مبارزه با التهاب روبرو شده ایم، پیشنهاد این ترکیب دارویی ارائه شد.

وی گفت: در مرحله دوم و سوم انجام این تحقیق، به ترکیب داروی موجود، برخی از داروها اضافه و کم شده است؛ در مرحله دوم از داروی کلروکین استفاده نشد. در واقع اولین بار بود که به این نتیجه می رسیدیم که کلروکین معجزه ای نمی کند و اگر هم در داروی موجود حذف شود، مسئله ای پیش نمی آید، این نتایج سه هفته پیش به کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ارائه شد.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا توضیح داد: در مرحله سوم این کار مطالعه به شکل تصادفی و روی 300 بیمار در 13 مرکز در حال انجام است.

قانعی گفت: با توجه به ناشناخته بودن این ویروس، در اسفند ماه در پروتکل های درمانی آمریکا به صراحت اعلام شده که از کورتن نباید استفاده شود اما ایران در آن زمان به اثربخشی آن دست یافته بود.

وی گفت: استفاده از کورتن در بیماری التهابی ریه قبلا توسط ایران اعلام شده بود، پیش از اینکه محققان انگلیس اعلام کنند که نوع تزریقی آن موثر است.

قانعی اضافه کرد: ما در مراکز درمانی در سطح تحقیقاتی انواع کورتن را برای درمان التهاب ریه استفاده می کنیم البته در بیمارستان های ما این روش علاوه بر تحقیقات، در فاز درمان التهاب ریه نیز استفاده شده اما هنوز این روش به عنوان پروتکل درمانی کشور ثبت نشده است.

وی ادامه داد: اکنون با تایید موثر بودن کورتن چه به صورت خوراکی و چه به صورت تزریقی، امید است استفاده از این دارو برای درمان التهاب ریه بیماران کرونایی در پروتکل درمانی کشور وارد شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "تلاش محققان ایرانی نتیجه داد ، نتایج مثبت یک داروی ترکیبی برای درمان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش محققان ایرانی نتیجه داد ، نتایج مثبت یک داروی ترکیبی برای درمان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید