دستگاهی که دی اکسید کربن را فیلتر می نماید

به گزارش وبلاگ بانیما به نقل از دیلی میل، یک دستگاه جدید ابداع شده که می تواند هر غلظتی از گاز دی اکسید کربن را فیلتر کند. این دستگاه ابزاری مهم برای مبارزه با گرمایش جهانی به حساب می آید.

دستگاهی که دی اکسید کربن را فیلتر می نماید

با یاری این روش می توان گاز دی اکسید کربن فراوری شده در هر فرآیندی از گازهای گلخانه ای یک واحد صنعتی در هوای آزاد را با غلظت 400 ذره به ازای هر میلیون را جمع آوری کند.

دستگاه های فعلی استخراج دی اکسید کربن فقط می توانند غلظت بالایی از این گاز را جذب نمایند که در واحدهای فراوری برق فراوری می گردد.

روش های پیشین نیز برای جذب دی اکسید کربن در غلظت کم نیز بسیار پر هزینه و انرژی بر است.

درهمین راستا دو محقق MIT روشی برای جمع آوری دی اکسید کربن ابداع نموده اند که طی آن هوا از مجموعه ای صفحات باردار مخصوص رد می گردد. این دستگاه تا حدودی شبیه باتری است. اما در حقیقت دی اکسید کربن هنگام گذر هوا از صفحات جذب الکترودهای آن می گردد و سپس گازهای گلخانه ای جمع آوری شده را تخلیه می نماید.

طی چرخه شارژ صفحات دی اکسید کربن با الکترودهای دستگاه واکنش نشان می دهد. هر کدام از الکترودها با نانوتوب های کربن و همچنین ماده ای به نام پلی آنتراکینون پوشیده شده اند.

هنگامی که باتری تخلیه می گردد، نیرویی آزاد می نماید که به کل سیستم یاری می نماید اما در اینجا واکنش به طور معکوس انجام و جریان دی اکسید کربن را آزاد می نماید.

در عمل، دستگاه های متعدد می توانند چرخه شارژ- تخلیه شارژ را اجرا نمایند. در این حالت دی اکسید کربن خروجی را می توان برای کاربردهای مختلفی مانند نوشابه های گازدار یا تغذیه گیاهان گلخانه ای بازیافت کرد.

از طرف دیگر ، گازهای گلخانه ای جمع آوری شده می توانند در زیر زمین ذخیره یا به صورت دلخواه به یک منبع سوخت جدید تبدیل کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دستگاهی که دی اکسید کربن را فیلتر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاهی که دی اکسید کربن را فیلتر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید