دهکده گنجنامه همدان

به گزارش وبلاگ بانیما، یکی از رشته های ورزشی هیجان انگیز بانجی جامپینگ است که در دهکده گنجنامه همدان هم وجود دارد. فکرش را بکنید پرش از ارتفاع 40 متری چه قدر ممکن است هیجان انگیز باشد. اپراتور یک طناب فنردار بسیار محکم را به پای شما می بندد و باید از ارتفاعی بلند، پایین بپرید.

دهکده گنجنامه همدان

یکی از مقاصد ممتاز گردشگری در ایران، که بعضی از شهر های آن، حتی آوازه جهانی دارند همدان است. پایتخت سفال ایران لاجین را در دلش جای داده و تاریخ کهن این سرزمین را در بازوانش. سوغات خوشمزه بسیار دارد و صنایع دستی زیبا. درست است که همدان را خیلی ها با بابا طاهر و غار علیصدر می شناسند، اما ظرفیت های گردشگری طبیعی و تاریخی در استان همدان، بسیار بیش تر از تصور عامه است. مثلاً ممکن است راجع به گنجنامه همدان شنیده باشید اما حتماً راجع به دهکده گنجنامه همدان چیزی نمی دانید. پس با وبلاگ بانیما بمانید تا از شهرک توریستی گنجنامه همدان با شما بگوییم.

گنجنامه همدان ، دهکده توریستی

در دامنه شمالی الوند، در فاصله 5 کیلومتری شهر همدان، در مجاورت دره های سرسبز عباس آباد و کتیبه های تاریخی هخامنشی، کنار آبشار گنجنامه، دهکده گنجنامه همدان نیز قرار گرفته است. از جاهای دیدنی همدان است. با سالن بولینگ و دیگر امکاناتی مفرح که مقصد گردشگریِ دیدنی در این استان به حساب می آید. روزانه پنج هزار گردشگر را پذیراست. امکانات اقامتی هم دارد. صعود به قله الوند و صخره نوردی هم از اینجا امکان پذیر و تا دشت باستانی میشان هم گسترش پیدا نموده است.

تله کابین، سورتمه ریلی، آبگیر ماهی گیری، شهربازی مدرن، سینما چهار بعدی، بانجی جامپینگ، پینت بال و … از دیگر امکانات این دهکده توریستی است، همچنن به دلیل کوهستانی بودن منطقه و بارش برف از اواخر پاییز می توان ورزش های برفی نظیر اسکی را نیز به آن اضافه کرد. وجود امکان خوشمزه گردی با رستوران های کلاسیک و سنتی، به علاوه ویترین گردی در مجموعه های خرید و غرفه های صنایع دستی هم اینجا را به یک نقطه گردشگری عالی تبدیل نموده است.

غرفه صنایع دستی و آتلیه عکاسی در کنار نمایشگاهی از عکس های کهن شهر همدان و بافت سنتی آن به صورت یک نمایشگاه دائمی در این دهکده وجود دارد.

چطور به دهکده گنجنامه همدان برویم؟

خود را به جنوب غربی استان همدان برسانید. از مرکز همدان، اتوبوس و تاکسی برای سفر به دهکده گنجنامه همدان وجود دارد.

به آنجا که رسیدید اگر قصد بازدید از کتیبه ها را دارید، یک راه پلکانی هم در جهت هست تا بتوانید به نزدیکی کتیبه های 2500 ساله بروید.

سورتمه ریلی دهکده توریستی همدان

اینجا طولانی ترین و سریع ترین سورتمه ریلی کشور به طول هزار و 500 متر و 60 کیلومتر سرعت در ساعت قرار گرفته است. سورتمه ریلی دهکده گنجنامه همدان از جدید ترین فناوری ها بهره گرفته و 13 تا 20 سورتمه می تواند روی خط آن فعالیت کند.

بانجی جامپینگ دهکده گنجنامه همدان

یکی از رشته های ورزشی هیجان انگیز، بانجی جامپینگ است که در دهکده گنجنامه همدان هم وجود دارد. فکرش را بکنید پرش از ارتفاع 40 متری چه قدر ممکن است هیجان انگیز باشد. اپراتور یک طناب فنردار بسیار محکم را به پای شما می بندد و باید از ارتفاعی بلند، پایین بپرید. چیزی مانند ژاکت به شما پوشانده می گردد. قوزک بند هم از تجهیزات اجباری این ورزش است. طناب، هم به ژاکت و هم به قوزک بند متصل می گردد. فشار و شُک ناگهانی این پرش توسط فنرها گرفته می گردد اما چیزی از میزان آدرنالین خون شما کم نمی نماید.

تله کابین دهکده گنجنامه همدان

تله کابین دهکده گنجنامه همدان در 5 کیلومتری شهر همدان و انتهای دره عباس آباد قرار گرفته است. در مجاورت کتیبه های گنج نامه واقع شده است. هزار و 600 متر طول دارد و 800 متر ارتفاع. این تله کابین به سمت منطقه میدان میشان که یکی از ارتفاعات سرسبز کوه الوند است امتداد می یابد. می توانید برای عزیمت به ارتفاعات کوهستانی قله ای از آن بهره ببرید.

پینت بال دهکده گنجنامه همدان

پینت بال یک جنگ کمدی است. به این صورت که به جای شلیک گلوله به سمت هدف، باید به سر و روی آن رنگ بپاشید. به این فکر کنید که هدف شما هم دوست تان باشد. در این جنگ هیچ گونه نقشه طراحی شده و کشت و کشتار نیست بلکه همه اش خندیدن و ریسه رفتن است. هیجان این بازی به قدری است که ممکن است از یک مجموعه تفریحی شما فقط و فقط به قصد جنگ رنگ ها به آنجا مراجعه کنید.

در مجموعه دهکده گنجنامه همدان هم این بازی در نظر گرفته شده و می توانید در سفرتان به آنجا سر بزنید. حتماً خاطره بسیار خوشی را از بازدید به این مجموعه همراه خود ببرید.

سنگ نوشته های دهکده گنجنامه همدان

میراثی گرانقدر از دوران کهن در این دیار باقی است، سنگ نوشته هایی که یکی از جذابیت های گردشگری در این استاد، و دهکده گنجنامه همدان است. در دل صخره های کوه الوند، کتیبه هایی منحصر به فرد که هر یک در سه ستون بیست سطری به زبان های پارسی، ایلامی و بابلی نوشته شده است.

داریوش اول، صدها سال پیش از میلاد مسیح، پس از سنگ نوشته های بیستون کرمانشاه، دستور حجاری گنجنامه را صادر می نماید. بعد از او خشایار شاه، دستور ساخت دومین کتیبه را داد. لوح سنگی سمت چپ، به نام داریوش بزرگ و در سمت راست لوح خشایار شاه کنده شده است. در پایین دره عباس آباد قرار گرفته و وجود آن در اینجا اهمیت همدان به عنوان مرکز حکم فرمایی را نشان می دهد.

سوراخ هایی روی صخره برای محافظت کتیبه ها از آسیب باد و باران و آفتاب تعبیه شده که اگر از نزدیک به کتیبه ها نگاه کنید متوجه آن ها خواهید شد. 3 متر طول و 2 متر عرض دارند. در فرو رفتگی حدود 30 سانتیمتر و رو به شرق قرار گرفته اند. کتیبه های گنجنامه همدان در سال 1310 هجری شمسی در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.

کتیبه های گنجنامه همدان

  • متن سمت چپ به زبان پارسی است. ستون وسط به زبان بابلی و سمت راست به زبان ایلامی است.
  • واژه نخستین که در ستون زبان پارسی دیده می گردد، کلمه baga به معنای خدایگان است.
  • اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی همدان ترجمه فارسی و انگلیسی این کتیبه ها را در همان محل قرار داده است که گردشگران داخلی و خارجی می توانند مفهوم کتیبه ها را ببینند.
  • بیش از 2500 سال قدمت دارند.
  • ستایش اهورا مزدا و جلال و جبروت نیاکان شاهان هخامنشی محور اصلی این کتیبه ها است.
منبع: پیام دلتا

به "دهکده گنجنامه همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهکده گنجنامه همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید