روش جدیدی برای حفظ واکسن های خوراکی

به گزارش وبلاگ بانیما، پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی برای حفظ واکسن های خوراکی ابداع نموده اند که هزینه کمی در بر دارد و امکان انتقال آنها به مناطق دورافتاده را فراهم می نماید.

روش جدیدی برای حفظ واکسن های خوراکی

به گزارش وبلاگ بانیما و به نقل از گیزمگ، واکسن ها به ابزارهای ضروری پزشکی تبدیل شده اند که می توانند از افراد در برابر بسیاری از بیماری های رو به گسترس محافظت نمایند اما این گونه ویروس های زنده باید خنک نگه داشته شوند تا موثر باشند. این موضوع هنگام انتقال واکنس ها به مناطق دورافتاده یا در حال توسعه، یک مشکل به شمار می رود اما شاید روش جدیدی که دانشمندان دانشگاه تگزاس در آستین(UT) ابداع نموده اند، بتواند به بهبود کوشش در این زمینه منجر گردد و عناصر زنده را در یک غشای سبک و بدون احتیاج به انجماد حفظ کند.

مشکل بردن واکسن به مناطق دورافتاده و حفظ آنها برای استفاده ایمن، به اندازه ای است که گروه های پژوهشی سراسر دنیا برای غلبه بر آنها کوشش می نمایند. بعضی از راهکار های احتمالی که می توانند زندگی میلیون ها نفر را نجات دهند، ذخیره واکسن در ژل های قندی و خشک کردن انجمادی آنها است تا امکان ذخیره واکسن در دمای اتاق فراهم گردد.

غشای نازکی که در دانشگاه تگزاس ابداع شده، فرصت جالب دیگری را شکل می دهد. دانشمندان توانستند با الهام از روشی که به حفظ DNA بعضی از موجودات زنده برای میلیون ها سال یاری می نماید، سیستم جدید رساندن واکسن را فراوری نمایند. آنها تصمیم گرفتند تا این قابلیت های ذخیره سازی را در ماده ای مشابه آب نبات های سفت که از قندها و نمک های متفاوت تشکیل شده اند، تکرار نمایند.

کوشش برای تکرار آزمایش در موادی مانند آب نبات، بیش از 450 بار آزمایش شد زیرا این مواد اغلب، ویروس ها را از بین می برند یا به تبلور آنها طی ذخیره سازی می انجامد و منجر می گردد که برای استفاده، نامناسب باشند. آنها نهایتا کوشش کردند تا واکسن را روی ماده ای مشابه آب نبات بارگذاری نمایند و آن را میان دو لایه محافظ قرار دهند که در زمان مناسب، کنار می فرایند.

ماریا کرویل(Maria Croyle)، سرپرست این پژوهش گفت: هنگامی که از کیفیت خاص یک واکسن مطلع شویم، می توانیم ترکیبات غشا را برای برآوردن احتیاجها سازگار کنیم و آن را در میان غشایی قرار دهیم تا بتواند در برابر تغییرات دما مقاومت داشته باشد و ترکیبات خود را به شیوه ای دقیق و کنترل شده آزاد کند.

پژوهشگران در این آنالیز، توانایی این سیستم را در انتقال واکسن ابولا و ویروس آنفلوانزای ای نشان دادند و باور دارند که می توان از آن برای موارد دیگری از جمله کووید 19(COVID-19) نیز استفاده کرد.

این سیستم علاوه بر هزینه کم، یک هزارم اندازه ویال قدیمی واکسن را دارد و احتیاجی نیست که طی مراحل انتقال، منجمد گردد. این غشا امکان استفاده خوراکی دارد و بدون بر جای گذاشتن اثری، به سرعت جذب می گردد. اگر از این سیستم به صورت گسترده استفاده گردد، دیگر احتیاجی به استفاده از میلیون ها سرنگ، ویال، بسته بندی و ابزار دیگری که در روش های قدیمی واکسیناسیون مورد استفاده قرار می گیرند، وجود نخواهد داشت.

پژوهشگران برای تجاری سازی نوآوری خود، با شرکت عظیم دارویی اسک بیو(AskBio) همکاری خواهند کرد.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روش جدیدی برای حفظ واکسن های خوراکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش جدیدی برای حفظ واکسن های خوراکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید