مجلس با اجباری شدن غربالگری بارداری مخالفت کرد

به گزارش وبلاگ بانیما، پیش تر در اخباری که از بررسی های طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در مجلس منعکس می شد شائبه هایی مبنی بر ممنوع شدن غربالگری مطرح شد که رییس کمیسیون ویژه جمعیت مجلس توضیحاتی را درباره آن ارائه کرد.

مجلس با اجباری شدن غربالگری بارداری مخالفت کرد

امیر حسین بانکی پور فرد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به موضع طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده نسبت به موضوع غربالگری بیان نمود: در این خصوص نگاه طرح این است که غربالگری الزامی نباشد و صرفا به صورت اختیاری انجام شود، چنانچه خانواده داوطلب باشد و پزشک متخصص هم تشخیص دهد طبق پروتکل های تعیین شده این کار را انجام دهند، البته این موضوع باز هم مشروط به این است که وزارت بهداشت آزمایشگاه ها را با توجه خطاهای قبلی که در این حوزه داشتند استاندارسازی کند.

وی در خصوص شائبه های پیش آمده در باره ممنوع شدن غربالگری شرح داد: پیش تر در صدر ماده مربوطه در طرح نوشته بودیم حذف برنامه غربالگری در شبکه سلامت به همین دلیل این تعبیر ایجاد شده بود که ما قصد داریم بگوییم که کلا غربالگری ممنوع است، ما هم به دلیل برداشت های اشتباهی که از آن می شد جمله را اصلاح کردیم، در واقع ما نگفتیم غربالگری ممنوع است صرفا با اجباری بودن آن مخالفت کردیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دراین باره شرح داد: به هر شکل آن جمله را اصلاح کردیم تا مشکل هم برطرف شود، ما آقای شهریاری رییس کمیسیون بهداشت، آقای فرهنگی و دوستانی که نسبت به این موضوع ابهام داشتند را در جریان این اصلاح قرار دادیم و آن ها نیز نسبت به ماده اصلاح شده اعلام موافقت کردند.

بانکی پورفرد بیان نمود: پیش تر از اینکه ما بخواهیم به موضوع غربالگری ورود کنیم خود وزارت بهداشت از دو سال گذشته متوجه ایرادات جدی فرایند غربالگری در کشور شده بود و خود وزارتخانه اقدامات خوبی هم آغاز کرده بود، برهمین اساس ما قصد داشتیم این موضوع را قانونمند کنیم که این کار هم انجام شد.

وی در سرانجام با اشاره به موضع طرح نسبت به موضوع دسترسی به وسایل جلوگیری از بارداری بیان نمود: در خصوص اقلام پیشگیری هم وزارت بهداشت خیلی پیش تر این دستور را ابلاغ کرده بود که این اقلام به صورت رایگان توزیع نشود و تاکید کرد اقلام این حوزه که به صورت یارانه ای در مراکز بهداشتی وجود دارد جمع آوری و دپو شود، ما هم این دستوری که از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده بود را قانونمند کردیم.

منبع: فرارو

به "مجلس با اجباری شدن غربالگری بارداری مخالفت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس با اجباری شدن غربالگری بارداری مخالفت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید