محمد رحمانیان: امنیتی شدن تئاتر، فضای کار را سخت می نماید

محمد رحمانیان با انتقاد از اینکه امنیتی شدن تئاتر فضای کار را سخت می نماید، گفت: همه باید کوشش کنیم تا تئاتر در این مملکت زنده نگه داشته گردد چرا که هنری با سابقه در ایران است.

محمد رحمانیان: امنیتی شدن تئاتر، فضای کار را سخت می نماید

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر که چند روز قبل برای ایراداتی که به یکی از نمایش هایش وارد شده، به دادسرا احضار شده بود در گفت وگویی با خبرنگاران درباره اتهاماتی که برای آن ها احضار شده و نیز دو قرار کفالت شرح داد؛ که البته برای قرار کفالت دوم که با همراهی مدیرعامل خانه تئاتر انجام شده بود باید دوباره اقدام کند چون شهرام گیل آبادی خودش هم در دادسرا برای نمایش اش پرونده دارد.

رحمانیان ابتدا با یادآوری مسائلی که دی ماه سال قبل در آخرین روزهای اجرای نمایش ترانه های قدیمی پیکان جوانان پیش آمده بود گفت: آن زمان صحبت هایی مبنی بر مشکل داشتن نمایش مطرح شد، در حالی که کار چند بار بازبینی شده بود ولی از سوی مرکز هنرهای نمایشی در دوره مدیر قبلی اعلام شد که شاکی خصوصی دارم که آن هم سپاه است. هرچند در این باره چیزی به من ابلاغ نشده بود تا اینکه می خواستم برای فیلمی به خارج از کشور بروم که متوجه شدم امکان خروج از کشور را ندارم و وقتی پرس وجو کردم متوجه شدم به دلیل تک خوانی زن در نمایش دچار مشکل شده ام.

او اضافه نمود: آن زمان با همین شرحات تفهیم اتهام و با قرار کفالت آزاد شدم اما بعد، چند بار که قصد داشتم کاری را آغاز کنم اجازه ای داده نمی شد که همین اواخر نزد شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی) رفتم، ولی گفتند نمی توانم کاری روی صحنه ببرم. این وضعیت ادامه داشت تا این که هفته گذشته آگاه شدم بنا به احضاریه ای، باید خود را به دادسرا معرفی کنم و وقتی اول هفته مراجعه کردم پس از پاسخ به پرسش ها در آخرین لحظات علاوه بر جرم قبلی که تک خوانی زن بود، تبلیغ علیه نظام را هم برای نمایش ترانه های قدیمی پیکان جوانان به عنوان یک جرم دیگر اضافه کردند و این برای من بسیار عجیب بود چون در زندگی ام هیچ وقت چنین کاری نکردم. کار من نمایشنامه نویسی است نه سیاسی.

او در پاسخ به اینکه آیا خودش تک خوانی زن را قبول دارد؟ گفت: این مسئله را آنجا هم شرح دادم و گفتم شرایط در شب های مختلف تئاتر متفاوت است، گاهی خواننده دوم پایین تر می خواند یا بالاتر و ممکن است به صورت تک خوانی تعبیر گردد در حالی که نیت ما بر تک خوانی زن نبوده و اگر اینطور بود دو خواننده نمی گذاشتیم. ضمن اینکه این نوع اجرا برای من اولین بار نبود و همیشه این مسئله رعایت شده است.

وی ادامه داد:به این ترتیب قرار وثیقه صادر شد که با صحبت من به قرار کفالت تبدیل شد. در حال حاضر با دو قرار کفالت آزاد شدم البته کفالت جدید را آقای شهرام گیل آبادی گذاشته بود که چون خودش پرونده دارد کفالتش را نپذیرفتند و باید دوباره مراجعه و پیگیری کنم.

رحمانیان درباره سختی هایی که برای گروه های نمایشی بیشتر شده است، گفت: به نظرم یک هجمه کلی بر مجموعه فرهنگ و هنر تحت وجود دارد به ویژه تئاتر و نمی دانم از کجا و چرا آغاز شده است. من سیاسی نیستم و نمی دانم این اتفاقات و ماجراها دلایل سیاسی دارد یا خیر، اما واقعیت این است که ما طبق مجوزهای اداره کل هنرهای نمایشی اجرا می کنیم و قرار نیست علاوه بر آن مجوز ها، به جای دیگری پاسخگو باشیم.

او گفت: در این ماجراها متوجه شدم سالن های تئاتری موظف هستند فیلم اجراها را ضبط نمایند و برای دوستان بفرستند و این مسئله امنیت گروه های نمایشی را از بین می برد چون دیگر می دانیم نمایشی را که اجرا می کنم ممکن است یک ساعت بعد روی میز یک قاضی باشد. من در همین پروسه آنالیز پرونده خودم متوجه این قضیه شدم که از تمام شبهای اجرا انگار فیلم موجود است. البته شاید سالن داران موظف به چنین کاری باشند ولی مسئله مهم این است که تمام کارهای ما بازبینی می گردد. وی تاکید نمود: نمایش من هم پس از چند بار بازبینی مجوز گرفت و ما هیچگاه بدون مجوز روی صحنه نمی رویم ولی امنیتی کردن فضا و برخی اتهاماتی که وارد می گردد اصلا جالب نیست مثل تماشاخانه شهرزاد که دیدم در نامه اش لفظ فساد به کار رفته در حالی که به نظرم تا وقتی برخی دوستان تئاتر را کانون فساد بدانند در بر همین پاشنه می چرخد مگر اینکه آن ها دیدگاه شان را تغییر دهند و بدانند تئاتر در این کشور علاوه بر قدمت طولانی و عمر 150 ساله تئاتر مدرن، دارای صندلی روشنگری و روشنفکری است و کسی قصد فساد ندارد که اگر داشته باشد در جای دیگر این کار را میکند.

رحمانیان با اشاره به افزایش متون خارجی در تئاتر گفت: باید کوشش کنیم نمایش ایرانی قوی تر گردد، باید تئاتر را زنده نگه داشت و نمایشنامه نویسی ایران را هم تقویت کرد. در این بین می دانم شاید اداره کل هنرهای نمایشی و در واقع قوه مجریه چندان نتواند در کار قوه قضاییه دخالت کند اما لااقل می تواند اعتراض کند و در کنار هنرمندانش بایستد. او در سرانجام گفت: شنیده ام کمیسیونی تشکیل شده از نماینده وزیر ارشاد و نماینده قوه قضاییه تا با توجه به افزایش مسائل حوزه تئاتر این اتفاقات و مسائل رفع گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "محمد رحمانیان: امنیتی شدن تئاتر، فضای کار را سخت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد رحمانیان: امنیتی شدن تئاتر، فضای کار را سخت می نماید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید