منفجر کردن سلول های سرطانی با کلاهک هدفمند حبابی!

به گزارش وبلاگ بانیما، براساس نتایج یک مطالعه جدید، حباب های میکروسکوپی می توانند با همراهی فناوری سونوگرافی (امواج فراصوت) به عنوان یک درمان قوی و جدید سرطان برای نابودی سلول های سرطانی استفاده شوند.

منفجر کردن سلول های سرطانی با کلاهک هدفمند حبابی!

به گزارش وبلاگ بانیما از ایسنا، اخیراً ما شاهد پروژه های تحقیقاتی مهیجی هستیم که نشان می دهد امواج فراصوت چگونه می توانند به مبارزه با سرطان یاری نمایند، حال خواه یاری به داروها برای عبور از سد خونی مغزی باشد، خواه گرم کردن و از بین بردن بافت در سرطان های پروستات یا کشتن انتخابی سلول های تومور و دست نخورده باقی گذاشتن سلول های سالم تا آسیب نبینند.

اکنون یک مطالعه جدید به یکی دیگر از کاربردهای این فناوری در مبارزه با سرطان پرده برداشته است که در آن، سونوگرافی با حباب های ریز ترکیب می شود و می تواند مانند کلاهک های هدفمند، سلول های سرطانی را منفجر کند و بیشتر سلول های تومور در مدل های سرطان پستان از بین ببرد.

دانشمندان از حباب ها یا به عبارت دقیق تر میکروحباب ها به عنوان راهی برای درمان سرطان استفاده کردند.

این حباب های ریز پر از گاز هستند و در صورت قرار دریافت در معرض امواج صوتی در فرکانس های تعیین، می توانند مانند بادکنک هایی رفتار نمایند که منبسط و منقبض می شوند.

دکتر تالی لوویتش سرپرست این مطالعه می گوید: ما کشف کردیم که میکروحباب ها با استفاده از فرکانس های پایین تر از موارد استفاده شده در گذشته می توانند به طور قابل توجهی منبسط شوند و در نهایت با قدرت منفجر شوند. ما فهمیدیم که این کشف می تواند به عنوان بستری برای درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد و آغاز به تزریق مستقیم میکروحباب ها به داخل تومور کردیم.

دور بعدی آزمایشات نتایج جالبی به همراه داشت. این گروه دریافت که با تزریق مستقیم میکروحباب ها به تومورها در مدل های موش و سپس استفاده از سونوگرافی با فرکانس پایین 250 کیلوهرتز برای انفجار آنها، این میکروحباب ها قادر به از بین بردن تعداد زیادی از سلول های سرطانی بودند.

دکتر لوویتش می گوید: حدود 80 درصد سلول های تومور در این انفجار نابود شدند که نتیجه مثبتی بود.

وی اضافه نمود: این درمان هدفمند که بی خطر و مقرون به صرفه است، قادر به از بین بردن مقدار زیادی از تومور بود. با این حال کافی نیست. ما برای جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی باقی مانده، به از بین بردن تمام سلول های تومور احتیاج داریم. به همین دلیل ما یک ژن ایمونوتراپی (ایمنی درمانی) را همراه با میکروحباب ها تزریق کردیم که مثل اسب تروا عمل می نماید و به سیستم ایمنی برای حمله به سلول های سرطانی سیگنال می دهد.

این رویکرد دو طرفه نتایج چشمگیرتری را به همراه داشت. انفجارهای حباب ها باعث باز شدن منافذی در غشای سلول های باقی مانده شد و ژن ایمونوتراپی را قادر به ورود به آنها کرد که یک واکنش ایمنی فوری ایجاد شد و در نتیجه، همه سلول های سرطانی نابود شدند.

دکتر لوویتش شرح داد: بیشتر سلول های سرطانی در اثر انفجار از بین رفتند و ژن ایمونوتراپی به سوراخ هایی که در غشای سلول های باقی مانده ایجاد شده بود، نفوذ کرد. این ژن باعث شد این سلول ها ماده ای ایجاد نمایند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شود و به سلول های سرطانی حمله کند. در واقع موش های ما در هر دو طرف بدن خود تومور داشتند و با وجود این که ما درمان را فقط روی یک طرف بدن انجام دادیم، سیستم ایمنی به تومور سمت دیگر بدن موش ها نیز حمله کرد.

یکی دیگر از کاربردهای جالب و جدید برای این درمان ترکیبی و جدید، درمان بیماری های عصبی مانند آلزایمر است. یک مطالعه منتشر شده در ماه آوریل نشان داد که چگونه درمان با سونوگرافی می تواند باعث شود میکروحباب های تزریقی باعث ایجاد اختلال موقتی در سد خونی مغزی شوند تا اجازه ورود داروهایی که بیماری را درمان می نمایند، داده شود. محققان امیدوارند از این رویکرد جدید برای دستیابی به اهداف مشابه استفاده نمایند.

دکتر لوویتش می گوید: سد خونی مغزی اجازه نفوذ داروها را نمی دهد، اما میکروحباب ها می توانند موقتا این سد را باز نمایند و ورود به منطقه مورد نظر را بدون احتیاج به مداخله جراحی تهاجمی امکانپذیر نمایند.

سد خونی مغزی یا در اصطلاح پزشکی (BBB) محدوده جدانماینده بین مایع برون سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی و جریان خون گردشی در بدن است، به طوری که اگر مواد رنگی به درون خون تزریق شود می توان مشاهده کرد که از این ماده درون مغز اثری دیده نمی شود. این پرده یا سد از مویرگ های ویژه تشکیل شده که بر خلاف ساختار عادی در مویرگ ها دارای منافذ معمول نبوده و اتصال بین سلولی در آنها از نوع اتصال محکم است و در نتیجه بسیاری از مولکول ها و ریزمولکول ها و همچنین باکتری ها قادر به گذشتن از آن ها(به وسیله انتشار) و رسیدن به مایع مغزی نخاعی در مغز نیستند. متقابلاً سطح اندوتلیال این مویرگ ها از پروتئین های ویژه پوشیده شده که توسط آن ها ورود گلوکز به مغز به عنوان تغذیه امکان پذیر می شود. همچنین تبادل گازی (اکسیژن- دی اکسید کربن) بین خون گردشی و مغز از این سد بدون مشکل قابل انجام است. بعضی ذرات مانند آلکالوئید می تواند از این سد عبور کند.(نیکوتین موجود در سیگار هم یکی از آلکالوئیدها است).

منبع: جام جم آنلاین

به "منفجر کردن سلول های سرطانی با کلاهک هدفمند حبابی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منفجر کردن سلول های سرطانی با کلاهک هدفمند حبابی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید