هیئت اعزامی دمشق به ژنو: هیچ مانعی در اصلاح قانون اساسی سوریه وجود ندارد

به گزارش وبلاگ بانیما، رئیس هیئت دولت سوریه در کمیته قانون اساسی خاطرنشان کرد، فعالیت کمیته آنالیز قانون اساسی بر اصلاحات قانون اساسی متمرکز است و هیچ مانعی در تدوین قانون اساسی جدید مشروط به اینکه حافظ اصول ملی باشد و به توافق ملت سوریه برد، وجود ندارد.

هیئت اعزامی دمشق به ژنو: هیچ مانعی در اصلاح قانون اساسی سوریه وجود ندارد

به گزارش وبلاگ بانیما، کزبری، رئیس هیئت دولت سوریه در مذاکرات ژنو در کنفرانس خبری که خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز در آن حضور داشت گفت، هیئت مورد حمایت دولت از همان ابتدای نشست ها کوشش کرد زمینه مشترکی با طرف های دیگر براساس اصول ملی بیابد که هر سوری ملی گرایی باید براساس آن عمل کند مهمترین این اصول حفظ حاکمیت سوریه، تمامیت ارضی کشور و مبارزه با تروریسم و ادامه آن است به طوریکه این اصول پایه فعالیت کمیته نه فقط در این جلسات بلکه در طول دوره فعالیتش خواهد بود.

کزبری ادامه داد، هیئت دولت سوریه معتقد است هر سوری ملی گرایی اشغال هر وجب از خاک کشورش از سوی هر طرفی را رد می نماید و همچنین تسلط هیچ کس بر منابع این کشور را نمی پذپرد و هیچ سوری ملی گرایی نیست که خواستار لغو محاصره مالی یک جانبه علیه ملت سوریه در تمام زمینه های زندگی نباشد.

وی به توافق بر سر این مسائل اساسی و ریشه ای اشاره نمود که زمینه ساز مشترک برای تحقق پیشرفت عملی در فعالیت کمیته آنالیز قانون اساسی هستند.

رئیس هیئت دولت سوریه تاکید نمود، دولت سوریه از همان ابتدای فعالیت کمیته پیشنهاد دستور کاری مورد توافق و مورد تصویب از سوی همه طرف ها را داد که دربرگیرنده تمام ایده ها در دستور کار اعضای کمیته گسترده قانون اساسی باشد و اینکه این ایده ها به ایده های سیاسی و قانونی و حقوقی بدل شوند و هیئت دولت دیدگاه اولیه خود را درباره این مسائل مطرح نمود و ضمناً بر مقابله با داعش و اقدامات تروریستی و تفکر افراط گرایانه و کوشش بر آغاز مقابله با تروریسم در قالب طرح اصلاح قانون اساسی تاکید نمود.

کزبری به وجود توافق گسترده بر سر مساله مبارزه با تروریسم اشاره و گفت، توافق بین المللی درباره آن وجود دارد از این رو می توان آن را به عنوان یک ایده و تدوین به صورت یک ماده قانون اساسی مطرح نمود، طرف های دیگر نیز سندهای بسیاری را ارائه کردند که آنالیز نشد زیر ابا اصل دستور کار مورد توافق مغایرت داشت.

کزبری ادامه داد: کسانی هستند که از عوامل اعتماد سازی صحبت می نمایند به تصور من این عوامل نکته اساسی و ریشه ای برای اعتماد سازی هستند اما نکته مهم دیگری که در هر نشست سازمان ملل درباره سوریه وجود دارد با این بند آغاز می گردد که هرگونه توافقی بر سر وحدت و تمامیت ارضی و استقلال کشور باید باشد و ما چطور می توانیم در سایه اقدامات اجباری و وجود اشغالگری آمریکا و ترکیه و به غارت بردن منابع کشورمان از این حاکمیت محافظت کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هیئت اعزامی دمشق به ژنو: هیچ مانعی در اصلاح قانون اساسی سوریه وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیئت اعزامی دمشق به ژنو: هیچ مانعی در اصلاح قانون اساسی سوریه وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید