تحلیل اسوشیتدپرس از صعود بورس ایران

به گزارش وبلاگ بانیما، بازار بورس به یکی از جذاب ترین مقاصد سرمایه گذاری برای ایرانیان تبدیل شده است.

تحلیل اسوشیتدپرس از صعود بورس ایران

به گزارش وبلاگ بانیما، خبرگزاری اسوشیتدپرس با اشاره به صعود 225 درصدی شاخص بورس تهران در ماه های اخیر نوشت: این صعود در شرایطی رخ می دهد که ایران یکی از نقاط مهم درگیر با ویروس کرونا در خارج از چین است. با تمایل دولت به خصوصی سازی بنگاه های در اختیار خود، اکنون مردم به بازار سرمایه دسترسی پیدا نموده و می توانند برگه های سهم را معامله نمایند و از این طریق به عایدی بیشتری در مقایسه با سپرده گذاری بانکی و یا خرید اوراق قرضه دست یابند.

اسوشیتدپرس در ادامه می نویسد: در حال حاضر بسیاری از بورس های جهانی تحت تاثیر شیوع کرونا با ریزش روبرو شده اند؛ نرخ بیکاری در آمریکا به 14.7 درصد رسیده که از زمان رکود سال 1929 بی سابقه بوده است و قیمت نفت برنت نیز از 70 دلار در سال گذشته به محدوده 20 دلار رسیده است. همه این ها نتوانسته است فرایند رو به رشد بورس تهران که در سال 1967 تاسیس شد و سهام حدود 1000 شرکت در آن عرضه می گردد را متوقف کند. بورس تهران اکنون حدود 200 میلیارد دلار ارزش دارد و متوسط رشد روزانه پنج درصدی آن از دید شهفرایندان عادی ایرانی مخفی نمانده است.

در حال حاضر حدود 12 میلیون ایرانی کد بورسی دارند که حدود نیم میلیون نفر آنها به طور فعال در حال معامله سهام هستند.

از دهه 1990 دولت ایران آغاز به خصوصی سازی بخشی از شرکت های دولتی کرد هر چند که این اقدام به دلیل بعضی مقاومت های داخلی به کندی صورت گرفت. اکنون و با تشدید تحریم ها، دولت روحانی امیدوار است به وسیله فروش دارایی های خود در بازار سهام بخشی از نقدینگی مورد احتیاج خود را تامین کند.

اکنون بعضی از کارشناسان نگران اند که رشد بیش از حد شاخص بورس، باعث ریزش های شدیدی در آینده گردد هر چند که بعضی معامله گران معتقدند چنین هشدارهایی بیش از حد بدبینانه هستند و آنها را اذیت نمی کند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "تحلیل اسوشیتدپرس از صعود بورس ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل اسوشیتدپرس از صعود بورس ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید