حدود 30 درصد جازموریان حوزه سیستان و بلوچستان آبگیری شد

زاهدان- خبرنگاران- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در پی بارندگی های اخیر حدود 30 درصد گستره تالاب هامون جازموریان در حوزه این استان آبگیری شده است.

حدود 30 درصد جازموریان حوزه سیستان و بلوچستان آبگیری شد

وحید پورمردان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: تالاب هامون جازموریان در مرز استان های سیستان و بلوچستان و کرمان قرار گرفته و از دوره های باستان مهمترین محل برای کشاورزی، دامداری و تجارت محسوب می شده است.

وی گفت: هامون جازموریان 69 هزار و 600 کیلومتر مربع مساحت دارد و از نظر تقسیم بندی قسمتی از حوضه مسدود میانی ایران محسوب می گردد و نیمه غربی این حوضه با مساحت 35 هزارو 600 کیلومترمربع در استان کرمان واقع شده و نیمه شرقی آن با مساحت 34 هزار کیلومتر مربع در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه نمود: در محدوده این تالاب دشت های جیرفت، فاریاب و رودبار جنوب در استان کرمان، و دشت های ایرانشهر، بمپور، سردگان، دلگان، سرتختی و اسپکه در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند.

وی اعلام کرد: تالاب جازموریان زمانی تامین کننده بخش عمده علوفه در کشور بوده اما بعد از خشکسالی ها و برداشت های غیرمجاز از چاه ها، سطح آب های زیرزمینی به شدت کاهش یافته و در پی بارندگی های اخیر در حوضه آبریز رودخانه های کارواندر و بمپور ایرانشهر و هلیل رود کرمان این تالاب آبگیری شده است.

پورمردان گفت: جازموریان دارای سطح صافی است و شیب زیادی ندارد به همین دلیل زمانی که آب وارد این تالاب می گردد سطح زیادی را پوشش می دهد.

وی اضافه نمود: آبگیری تالاب جازموریان شور و شعف زیادی در بین مردم منطقه ایجاد نموده است.

9923 **6081

منبع: ایرنا

به "حدود 30 درصد جازموریان حوزه سیستان و بلوچستان آبگیری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود 30 درصد جازموریان حوزه سیستان و بلوچستان آبگیری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید