10 اردک زیبا و غیر معمول دنیا

به گزارش وبلاگ بانیما، خبرنگاران: اردک ها یکی از گونه های جذاب و قوی در دنیای پرندگان شناخته می شوند. آن ها از شناخته شدن ترین و محبوب ترین پرندگان دنیا به شمار می روند. این پرندگان حیواناتی به شدت اجتماعی اند و حیوانات خانگی فوق العاده ای محسوب می شوند. گونه های زیادی از این پرندگان در سراسر دنیا یافت می شوند که دارای زیبایی های گشفت انگیز و عجیب و غریبی اند که تحسین همگان را در پی دارند. بیشتر از 120 نوع مختلف از اردک ها در سراسر دنیا یافت می شوند که تعداد کمی از آن ها علاوه بر زیبایی چشمگیر، بسیار نادر و گران قسمت اند.

10 اردک زیبا و غیر معمول دنیا

در ادامه با وبلاگ بانیما همراه باشید تا به معرفی لیستی از اردک های زیبا و غیر معمول از سراسر دنیا بپردازیم.

10- اردک کله سفید

اردک کله سفید یکی از نادرترین پرندگان آبزی در دنیا محسوب می شوند. هر دو جنس نر و ماده حدود 45 سانتیمتر طول دارند. از مشخصه های نوع نر این اردک، سایز کوچک، کلیه سفید درخشان و نوک آبی رنگ و دم های سخت و ایستاده آن ها است. ماده این پرنده کله تیره تر، بدنی خاکستری قهوه ای و نوکی به رنگ قهوه ای تیره دارند.

این اردک های معمولا در تالاب های عمیق در آب کم عمق و آزاد یافت می شوند. به خاطر نکاهش و نابودی زیستگاه های آن ها و هم چنین شکار بی رویه، جمعیت آن ها در طی سالیان اخیر به طور چشمگیری کاهش یافته است و آن ها را به شدت در معرض خطر انقراض قرار داده است. برای حفاظت از جمعیت اردک های سر سفید، احتیاج به حفاظت موثر از تالاب ها و کنترل شکار آن ها است.

9- اردک شمالی

اردک های شمالی اردک های دریایی زیبایی اند که در سواحل آلاسکا و قسمت های شمال شرقی سیبری یافت می شوند. طول این اردک ها برای جنس نر حدود 53 سانتیمتر و برای ماده 50 سانتیمتر است. پشت سفید، کله زرد و سبز رنگ، بدن سیاه رنگ از خصوصیات جنس نر آن ها است. در حالیکه نوع ماده آن ها دارای رنگ قهوه ای روشن است.

از سال 1970 تا 1993، جمعیت اردک های شمالی 96 درصد کاهش یافت! تغییرات آب و هوایی و آلودگی نفتی آب ها در اقیانوس شمالی علت این کاهش بود.

8- اردک گلگون

نوک های آبی درخشان از مشخصه های شاخص اردک های گلگون محسوب می گردد که از پرندگان بومی آمریکای شمالی محسوب می شوند. همچنین دم های برافراشته نیز از دیگر ویژگی های این اردک ها محسوب می گردد. هر دو جنس ماده و نر این اردک ظاهر مشابهی دارند. در طی فصل زایشی، اردک های نر با چرخیدن در اطراف اردک ماده و نشان دادن رنگ های درخشان آبی و قهوه ای نوک و بدن خود سعی در جذب اردک ماده دارد. این اردک ها در دریاچه ها یافت می شوند.

7- اردک ماندارین

اردک ماندارین از زیبا ترین اردک ها و حتی پرندگان دنیا محسوب می گردد. این گونه بومی مناطق شرقی آسیا است. امروزه اردک ماندارین را می توان در چندین نقطه از دنیا از جمله روسیه، کره، انگلستان، ایرلند و کالیفرنیا مشاهده کرد. این اردک های عجیب و غریب را می توان در دریاچه ها مشاهده کرد. ماندارین های نر دارای مجموعه ای از رنگ های زیبا هستند در حالی که ماندارین های ماده، قهوه ای تیره هستند.

در رسوم و سنت های آسیایی، این اردک ها نماد عشق و اردواج و در حین مراسم ازدواج یک جفت از این اردک ها به عروس هدیه می گردد. عقیده بر این است که اردک های ماندارین به جفت خود در تمام عمر وفادار می مانند. هنگامی که یکی از جفت ها می میرد، اردک بافی مانده تمایلی برای ادامه زندگی ندارد و می میرد.

6- مرغابی غلتاب

مرغابی غلتاب یک گونه غیرمعمولی از اردک ها است که در مناطق ساحلی اقیانوس های آرام و اطلس در حین زمستان پیدا می شوند. این اردک بومی مناطق شمالی آمریکا است. اردک های نر با پر های مخملی سیاه، رگه هایی از سفیدی در کله و گردن و نوک های رنگی خود شناخته می شوند. نوع ماده این پرنده دارای رنگ سیاه روشن تر و رنگ نوک های آن ها سبز مایل به سیاه است.

این اردک ها اغلب در خلیج ها، بندر ها و زیستگاه های ساحلی دیده می گردد.

5- اردک دم بلند

اردک های دم بلند اردک هایی با نوک های کوتاه و دارای دم هایی باریک و بلند هستند. پر های اردک های نر در طول فصل های زمستان و تا بستان تغییر رنگ می دهند. در تابستان، پر های سفید روی سر این اردک به رنگ سیاه تغییر می نمایند.

این اردک ها غواصان ماهری اند که می توانند تا 60 متری زیر سطح اقیانوس ها شیرجه بزنند و چند دقیقه را زیر آب بمانند و غذای خود را به دست بیاورند.

4- مرغابی پادشاه

مرغابی های پادشاه بزرگترین اردک های دریایی محسوب می شوند که در نیم کره شمالی زندگی می نمایند. این مرغابی نام خود را از برآمدگی برجسته زرد رنگ موجود بر روی سر خود گرفته است که شکل یک تاج را ترسیم می نماید. این گونه از اردک ها ساکن سوالح شمالی آلاسکا، کاندا، گرینلند و روسیه است. نوع نر آن ها دارای بدن سیاه رنگ، قفسه سینه سفید، گردن و سر خاکستری آبی و نوک قرمز رنگ است. نوع ماده آن ها به طور کلی دارای رنگ قهوه ای گرم و نوک سیاه اند.

این پرندگان بیشتر عمر خود را در اقیانوس ها سپری می نمایند.

3- اردک ماهی خوار

این اردک ها با تاج خارق العاده سیاه و سفیدشان شناخته می شوند. زیستگاه های بومی آن ها در آمریکای شمالی می باشد. نوع نر آن ها دارای چشمان زرد رنگ و تاجی سیاه و سفید رنگ متمایز بر روی سر آن ها واقع شده است. ماده آن ها دارای چشمان قهوه ای و تاجی قهوه ای قرمز و بدنی قهوه ای خاکستری است.

این اردک های کوچک را معمولا می توان در اطراف دریاچه های کوچک و رودخانه ها مشاهده کرد.

2- اردک نوک برآمده

اردک نوک برآمده که هم چنین به نام اردک شانه ای نیز شناخته می شوند، گونه ای منحصر به فرد از اردک ها می باشند که یک برجستگی بزرگ سیاه بر روی نوک های جنس نر آن ها وجود دارد. این گونه از اردک ها در تالاب های استوایی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا بافت می شوند. آن ها یکی از بزرگترین پرندگان ابی محسوب می شوند. این برجستگی بر روی نوک های جنس ماده آن ها وجود ندارد.

1- اردک اسمو

این نوع از اردک ها به خاطر پر های سیاه و سفید خود مشهور اند. این پرندگان جز اردک های ماهی خواری محسوب می شوند که در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا یافت می شوند. آن ها جز زیباترین اردک های دنیا می باشند. جنس نر ان ها دارای بدنی سفید با رگه هایی از سیاه پررنگ بر روی سر و پشت آن ها است. در حالیکه ماده آن ها دارای سری خرمایی رنگ و چشمانی قهوه ای و بدنی خاکستری رنگ هستند.

منبع: WondersList

منبع: برترین ها

به "10 اردک زیبا و غیر معمول دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 اردک زیبا و غیر معمول دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید