موج گرمای جهانی؛ دمای جهانی نزدیک به بالاترین حد تاریخی خود است

به گزارش وبلاگ بانیما، اوج گرمای کم سابقه تابستانی در چین، اروپا، آمریکا و دیگر نقاط جهان بیم و نگرانی نسبت به فرا رسیدن دوره ای سخت از خشکسالی را افزایش داده است.

موج گرمای جهانی؛ دمای جهانی نزدیک به بالاترین حد تاریخی خود است

به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، سازمان هواشناسی چین اعلام کرده است که دمای هوا در منطقه سین کیانگ واقع در غرب این کشور روز یکشنبه به مقدار کم سابقه ای نسبت به دوره زمانی اواسط ماه ژوئیه افزایش یافت و به رکورد 52.2 سانتیگراد رسید.

سین کیانگ، یک قلمرو نیمه بیابانی وسیع از خاک چین است که با چندین کشور آسیای مرکزی مرز مشترک دارد و به طور معمول گرمترین منطقه ها تابستانی این کشور را تشکیل می دهد.

در گزارش سرویس هواشناسی چین آمده است: دمای روستای سانبائو از توابع شهر تورفان واقع در منطقه سین کیانگ ساعت 19 روز یکشنبه به وقت محلی به 52.2 درجه سانتیگراد رسید که در نوع خود بی سابقه است.

انتظار می رود گرمای بی سابقه در این بخش از غرب چین بنا به نظر کارشناسان حداقل تا پنج روز دیگر ادامه داشته باشد. رکورد پیشین بالاترین دما در این منطقه که سال 2017 از طریق ایستگاه هواشناسی روستای سانبائو ثبت شد جیوه حرارت سنج را به سطح 50.6 درجه سانتیگراد رسانده بود. یک کارشناس ملی هواشناسی چین با انتشار مطلبی در این باره نوشت: من هرگز چنین دمایی را ندیده ام که از طریق یک ایستگاه هواشناسی منطقه ای ثبت شود.

امواج گرمای اواسط تابستان در چین، پدیده ای غیرعادی محسوب نمی شود اما به گفته کارشناسان، این کشور در ماه های اخیر با شرایط اقلیمی سخت روبرو بوده که به علت تغییرات آب و هوایی تشدید شده است.

منابع خبری به همین علت به سرمای بی سابقه منهای 53 درجه سانتیگراد اشاره می کند که ژانویه گذشته در منطقه ای واقع در مرز این کشور با روسیه به ثبت رسیده بود. چین همچنین سال گذشته پس از هفته ها استقرار موج گرمای بی سابقه، گرم ترین ماه اوت خود را از زمان اوج گیری دمای تابستانی در سال 1961 تجربه کرده بود.

آسیا با موج گرمای بی سابقه دست و پنجه نرم می کند

کشورهای سراسر آسیا از ماه آوریل به این سو با چندین دوره گرمای بی سابقه روبرو شده اند. شرایط سخت آب و هوایی نگرانی هایی را در خصوص ظرفیت این کشورها برای انطباق با شرایط سخت اقلیمی ایجاد کرده است.

کارشناسان و دانشمندان علوم اقلیمی معتقدند که هدف تعیین شده برای جلوگیری از افزایش بیش از 1.5 درجه ای گرمایش زمین در دراز مدت دور از دسترس است. دوره های طولانی مدت گرما در چین، شبکه های برق و محصولات کشاورزی را با چالش های جدی روبرو کرده و بر نگرانی ها در خصوص تکرار احتمالی خشکسالی سال گذشته که در 60 سال اخیر بی سابقه بود، افزوده است.

تایلند در ماه آوریل رکورد دمای 45 درجه سانتیگراد را ثبت کرد و ویتنام مجبور شد در ماه مه به علت گرمای بیش از 44 درجه و مصرف بالای دستگاه های خنک کننده، برق را جیره بندی کند. موج گرمای شدید در دو استان پرجمعیت هند نیز در ماه گذشته، صدها نفر را برای مداوا راهی بیمارستان کرد و جان نزدیک به 170 نفر را گرفت.

کره جنوبی همچنین اواخر هفته گذشته شاهد جاری شدن سیلاب های مرگبار بود و این در حالیست که اوایل ماه جاری کارشناسان هواشناسی در این کشور نسبت به فراگیر شدن موج گرما هشدار داده بودند.

گرمای شدید اروپا و تخلیه گردشگران از اقامتگاه های ساحلی

گردشگرانی که تعطیلات تابستانی را در سواحل یونان سپری می کنند به علت تهدیدهای ناشی از آتش سوزی های جنگلی مجبور به تخلیه برخی اقامتگاه ها شدند. این در حالیست که بنا به اعلام کارشناسان هواشناسی، گرمای شدید در اروپا که بخشی از یونان را نیز تحت تاثیر قرار داده احتمالا تا ماه اوت ادامه خواهد داشت.

در همین حال، سازمان جهانی هواشناسی هشدار داد که پیش بینی می شود موج گرما در دریای مدیترانه تا اواسط هفته تشدید شود و در برخی نقاط تا اوت ادامه یابد. در تارنمای آژانس هواشناسی سازمان ملل به ثبت رکوردهای نو دما در بخش هایی از نیمکره شمالی اشاره شده و آمده است که رکوردهای تازه نیز ممکن است طی هفته های آینده در دیگر نقاط به ثبت برسد.

اروپا در دومین موج گرمای امسال خود دمای 48 درجه سانتیگراد را به ثبت رساند. گرم ترین دمای ثبت شده در اروپا 48.8 درجه سانتیگراد بوده است که سال 2021 میلادی در سیسیل ایتالیا گزارش شد.

دمای جهانی نزدیک به بالاترین حد تاریخی خود است

در حالی که ایالات متحده آمریکا و چین به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان کربن جهان گفت وگوها حول محور تغییرات اقلیمی را بار دیگر آغاز کرده اند، دمای جهانی به بالاترین حد تاریخی خود نزدیک شده است.

طبق اعلام سازمان جهانی هواشناسی، گردشگران در دره مرگ کالیفرنیا یکی از گرمترین نقاط زمین گردهم آمدند تا شاید شاهد ثبت رکورد تازه ای باشند. پیش از این در سال 2013 دمای 56.6 درجه سانتی گراد در این دره ثبت شده بود.

منبع: فرارو

به "موج گرمای جهانی؛ دمای جهانی نزدیک به بالاترین حد تاریخی خود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج گرمای جهانی؛ دمای جهانی نزدیک به بالاترین حد تاریخی خود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید