اعلام نرخ سود سپرده گذاری و اعتبارگیری بانک ها از بانک مرکزی

به گزارش وبلاگ بانیما، بر اساس دستورالعمل عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال وثیقه توسط بانک مرکزی و مصوبه هیات عامل بانک مرکزی، نرخ سود سپرده گذاری بانک ها نزد بانک مرکزی 10 درصد و نرخ سود اعتبارگیری از بانک مرکزی در قبال وثیقه کافی 22 درصد خواهد بود.

اعلام نرخ سود سپرده گذاری و اعتبارگیری بانک ها از بانک مرکزی

به گزارش گروه مالی وبلاگ بانیما به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در راستای تکمیل سازوکار عملیاتی اجرای سیاست های پولی در چارچوب هدفگذاری تورم، امکان سپرده گذاری بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد خود و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه به بانک ها را در چارچوب اختیارات واگذارشده از سوی شورای پول و اعتبار فراهم آورده است.

بر اساس مواد (6) و (11) دستورالعمل عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی و مصوبه هیات عامل بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند ذخایر مازاد خود را در نرخ سود 10 درصد و به صورت یک شبه نزد بانک مرکزی سپرده گذاری نمایند.

همچنین بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند کسری ذخایر خود را از طریق اعتبارگیری از بانک مرکزی به صورت یک شبه و مشروط به ارائه وثایق کافی، در نرخ سود 22 درصد تامین نمایند.

امکان پذیر شدن سپرده گذاری نزد بانک مرکزی و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه باعث ایجاد دالان نرخ سود در بازار بین بانکی می شود. این امر، ضمن کاهش نوسانات نرخ سود بازار بین بانکی، ابزار های جدیدی برای مدیریت نقدینگی و هدایت نرخ سود در بازار بین بانکی و متعاقباً جهت دهی به نرخ های سود در بازار های مالی و هدایت نرخ تورم به سمت نرخ تورم هدف در اختیار بانک مرکزی قرار می دهد.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی که قرارداد ودیعه مربوط به سپرده گذاری در کف دالان نرخ سود را امضاء و به بانک مرکزی ارسال کرده اند، می توانند از تاریخ 10 خردادماه 1399 نسبت به سپرده گذاری ذخایر مازاد خود نزد بانک مرکزی اقدام نمایند. سایر بانک ها و موسسات اعتباری نیز پس از امضاء و ارسال قرارداد ودیعه می توانند از این امکان برای مدیریت نقدینگی خود استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اعلام نرخ سود سپرده گذاری و اعتبارگیری بانک ها از بانک مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نرخ سود سپرده گذاری و اعتبارگیری بانک ها از بانک مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید