تأیید عضویت غیردائم هند در شورای امنیت سازمان ملل و افزایش مسائل در کشمیر

به گزارش وبلاگ بانیما، هند از فردا به صورت رسمی جزو اعضای غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل خواهد شد و این موضوع نگرانی ها را در خصوص کشمیر افزایش می دهد.

تأیید عضویت غیردائم هند در شورای امنیت سازمان ملل و افزایش مسائل در کشمیر

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ بانیما به نقل از داون نیوز، دولت دهلی نو تلاش موفقی برای عضویت غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل داشته و به صورت رسمی از فردا به عنوان یکی از اعضا معرفی خواهد شد.

عضویت هند در شورای امنیت سازمان ملل پیش از این نیز هفت بار اتفاق افتاده است ولی با توجه به بحرانی شرایط در کشمیر اشغالی و تلاش های پاکستان برای تحت فشار قرار دادن دهلی نو از طریق شورای امنیت سازمان ملل به نظر می رسد اسلام آباد این اهرم مهم را نیز از دست خواهد داد.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در این خصوص گفت: ما نگرانی خاصی از عضویت هند در شورای امنیت سازمان ملل آن هم به عنوان یکی عضو غیر دائم نداریم.

وی شرح داد: کشورهای هند و پاکستان هر کدام بارها عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل بوده اند و این موارد در تاریخ دو کشور ثبت شده است.

قریشی اضافه کرد: ما نیز فرایند نسبتاً سخت عضویت در شورای امنیت سازمان ملل را آغاز کرده ایم و ممکن است بتوانیم آن را به نتیجه برسانیم.

با این حال کارشناسان بر این باورند که عضویت هند در شورای امنیت سازمان ملل بیش از همه برای مسئله کشمیر دردسر ساز خواهد بود.

از آنجا که هند 320 روز پیش خودمختاری کشمیر را به صورت یک طرفه لغو کرده و دستورات گذشته شورای امنیت مبنی بر برگزاری همه پرسی در این منطقه اشغالی را زیر پا گذاشته است ممکن است حضور دهلی نو در شورای امنیت باعث کم تر شدن اهرم فشار بر هند شود تا اندک انگیزه ای را که برای حل مسئله کشمیر دارد نیز از دست بدهد.

مسئولین پاکستانی طی مدت این چندین بار تلاش کرده بودند شورای امنیت سازمان ملل را وارد مسئله کشمیر کرده و برای حل این بحران از سازمان ملل کمک بگیرند.

مردم کشمیر در تمام این مدت یک حبس اجباری را تجربه می کنند و به دلیل بسته بودن مسیرهای مواصلاتی عملاً هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارند.

در حال حاضر حدود یک میلیون نظامی هندی در کشمیر مستقر شده اند و طی روزهای اخیر نیز کشتار مردم این منطقه مسلمان نشین به شدت افزایش یافته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تأیید عضویت غیردائم هند در شورای امنیت سازمان ملل و افزایش مسائل در کشمیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأیید عضویت غیردائم هند در شورای امنیت سازمان ملل و افزایش مسائل در کشمیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید