رایزنی با دولت برای دریافت مابه التفاوت دلار دولتی

به گزارش وبلاگ بانیما، محمد شریعتمداری در جمع تشکل های اقتصادی گفت: اسامی دویست تشکل بزرگ اقتصادی کشور امروز در بانک اطلاعاتی جمع آوری گردیده است که این می تواند مجموعه ای ارزشمند باشد. در عین حال، این امیدواری وجود دارد که هر رشته فعالیتی در ایران، دارای تشکل و انجمن قابل اتکا باشد و بر این اساس اتاق بازرگانی، رسما اسامی این تشکل ها را اعلام نموده است.

رایزنی با دولت برای دریافت مابه التفاوت دلار دولتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: دولت و قوه قضاییه در کنار مجلس باید در بزنگاههای تصمیم گیری اساسی و حساس باید از نظرات تشکل ها استفاده کند، اگرچه دولتها ممکن است در شرایط خاص، ممکن است که تصمیمات خلق الساعه بگیرند، اما باید اتاق هم مورد مشورت قرار گیرد؛ این در حالی است که اکنون جلسه مهمی در اقتصاد نیست که از حضور رئیس اتاق بازرگانی ایران بی بهره باشیم.

وی توضیح داد: بعد از ابلاغ بسته ارزی، روبرو با مکاتبات و تلفن هایی روبرو هستم که با بسته جدید ارزی، ممکن است برخی از فعالیت های اقتصادی دچار مشکل شوند که البته این موارد را با هیات دولت مطرح کردم که تصمیم بر این گشت که با نظر وزیر اقتصاد، دستورالعملی برای ماده 5 بسته ارزی تدوین گردد که فشار کمتری به بخش خصوصی وارد گردد.

شریعتمداری گفت: برخی از کالاهایی که با ارز دولتی وارد کشور گشته اند، اگر در بسته جدید ارزی مدنظر قرار نمی گرفت، ممکن بود که شائبه به وجود آورد که عده ای موقعیت خاص به دست آورده اند که خلق منابع قابل ملاحظه و سودهای غیرمترقبه ای را حاصل می نماید، بر همین اساس این پیشنهاد وارد بسته جدید ارزی گشته است؛ این در حالی است که برخی ماشین آلات و مواد اولیه با قیمت مشخصی از ارز دارای توجیه بوده باشند که اکنون ممکن است با نرخ بازار ثانویه ارز، سرمایه گذاری توجیه پذیر نباگشت، بنابراین با حضور بانک مرکزی و وزیر اقتصاد باید این موضوعات را مورد بحث قرار داده و دستورالعملی تنظیم خواهیم کرد که فشارها به حداقل ممکن کاهش یابد.

وی گفت: در مورد فهرست کالاهای دریافت نماینده ارز 4200 تومانی نیز که باید مابه التفاوت بدهند، کارها در حال اجرا است و اکنون فقط مواد غذایی مهم و دارو و تجهیزات و ملزومات مهم پزشکی از این ارز برخوردار هستند که این امر باعث منطقی گشتن تقاضای ثبت سفارش گشته است؛ بر این اساس صفی را هم در مرکز ثبت سفارش به درازای بیش از یک کیلومتر در جلوی وزارت صنعت داشتیم که بعد از این تصمیم، ثبت سفارش به یک هشتم کاهش یافته است.

وزیر صنعت ادامه داد: بخش قابل ملاحظه ای از تقاضای ثبت سفارش به خاطر نرخ ارز دولتی بود که هیچ منطقی هم نداشت، پس در شرایط خاص اقتصادی ضرورت دارد که برخی کنترل ها را اعمال کنیم که چه بهتر این کنترل ها از سوی تشکل باگشت، بنابراین اگر بانک مرکزی ارزی را به کسی داده است، باید نظارت بر روی آن صورت می گرفت، اما واقعیت آن است که بیش از چند ده هزار کالا ارز دولتی در مرحله اول گرفتند که نمی توان همه آنها را تعزیری کرد، اما اکنون که تعداد کالاها محدود است، نظارت تعزیری بر روی آن زیاد است.

وی ادامه داد: پیشنهاداتی را به کمیسیون ارزی بانک مرکزی که کمیته ماده 14 است و به ریاست رئیس کل بانک مرکزی تشکیل می گردد، مساله واردات در مقابل صادرات را مطرح نموده ایم که بتوانیم احتیاج آن دسته از تولیدنمایندگانی که صادرنماینده هم هستند و مواد اولیه وارد می نمایند، بدون بروکراسی بتوانند از ارز حاصل از صادرات خود استفاده نمایند؛ در این میان نظرات باید از تشکل ها اخذ گردد و به وزارت صنعت ارایه گشته تا در کمیته مذکور از این نظرات استفاده کنیم.

شریعتمداری گفت: اگر قرار بر این باگشت که مابه التفاوت وصول گردد، تدابیری را فراهم خواهیم کرد که به صورت تقسیطی این مابه التفاوت دریافت گشته و غیرنقد هم باگشت. در این صورت است که شرایط برای تولیدنمایندگان سهل تر خواهد گشت.

این عضو کابینه دوازدهم گفت: بعد از مدتی به شرایط پایدار خواهیم رسید و به شرایط مطلوب و آرام بازخواهیم گشت. اما در این مسیر احتیاج به همکاری تشکل ها داریم.

منبع: mehrnews.com

به "رایزنی با دولت برای دریافت مابه التفاوت دلار دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی با دولت برای دریافت مابه التفاوت دلار دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید