سرو، کاج و چنار دیگر مناسب تهران نیستند

به گزارش وبلاگ بانیما، یک متخصص فضای سبز همزمان با روز درختکاری با اشاره به گونه های درختی مناسب و نامناسب برای کاشت در تهران گفت: گونه های درختی کاج، سرو، چنار و درختانی که میوه می دهند دیگر مناسب شرایط اکولوژیک تهران نیستند و باید گونه های دیگری را جایگزین آن ها کرد.

سرو، کاج و چنار دیگر مناسب تهران نیستند

احمدرضا محرابیان در گفت و گو با وبلاگ بانیما با بیان اینکه درختکاری یک سنت باستانی ایرانیان است، اظهار کرد: در گذشته با وجود اینکه دانش و تخصص کافی برای کاشت گونه های گیاهی وجود نداشت اما کاشت درخت با رعایت اصول اکولوژیک انجام می شد. از جمله مواردی که باید برای کاشت فضای سبز به ویژه گونه های درختی در نظر داشته باشیم این است که در درجه اول گونه های گیاهی انتخاب کنیم که با شرایط اکولوژیک تهران سازگار باشد.

لزوم کاشت گونه های درختی متنوع در تهران

وی ادامه داد: شهر تهران منطقه ای است که از ارتفاع حدود 300 متر آغاز می گردد و تا ارتفاع حدود 1800 متر ادامه پیدا می نماید بنابراین با توجه به این شیب وسیع اکولوژیک باید گونه های درختی متنوعی در تهران کشت گردد این در حالیست که متاسفانه بسیاری اوقات در تهران یک الگوی درختی یکسان کشت می گردد. در حال حاضر مناطق جنوبی تهران پتانسیل کشت گونه های نیمه گرمسیری را دارند و مناطق شمالی آن پتانسیل کشت گونه های سردسیری یا کوهستانی.

به گفته این استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی با وجود کاهش بارندگی و افزایش دمای پایتخت در سال های اخیر ولی بخش های شمالی تهران، کوهستانی و دامنه ای و سردسیر است بنابراین پوشش گیاهی آن باید متناسب با شرایط منطقه باشد.

در شمال تهران درخت نخل نکاریم

محرابیان با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر در شمال تهران بعضا گونه نخل مشاهده می گردد، توضیح داد: درخت نخل متعلق به مناطق گرمسیری است و اصلا نباید در ارتفاعات بالا کاشته گردد.

کاج و سرو آلرژی زا هستند

این متخصص فضای سبز اضافه نمود: به جز در نظر دریافت شرایط اکولوژیک برای کاشت گونه های گیاهی باید به این نکته توجه داشت که گونه گیاهی که قرار است کاشته گردد ویژگی های آلرژیک نداشته باشد. بسیاری از گونه هایی که در تهران کشت می شوند مانند کاج و سرو آلرژی زا هستند.

چنار دیگر مناسب تهران نیست

وی با تاکید بر اینکه کاربرد گونه های گیاهی فقط زیبایی شناختی نیست، گفت: فضای سبز باید بتواند ترافیک را کنترل کند، انعکاس نورهای منفی و امواج شدید صوتی را کاهش دهد و توان مقابله با سایر آلودگی های محیطی را داشته باشد. در گذشته درخت چنار برای شهر تهران بسیار گونه مناسبی بود اما در حال حاضر این گونه درختی دیگر نمی تواند در تهران رشد مناسبی داشته باشد و به بیماری های مختلفی مبتلا می گردد.

گونه های کم آب بر بکاریم

محرابیان ادامه داد: بهتر است که شهروندان و مسئولان در روز درختکاری با مشاوره دریافت از متخصصان فضای سبز اقدام به کاشت درخت نمایند همچنین سازمان پارک ها و فضای سبز، گونه هایی را در این روز در اختیار مردم قرار دهد که با شرایط شهر تهران سازگاری داشته باشد. با توجه به کم آبی کشور نیز باید به گونه های کم آب بر و خشکی پسند توجه بیشتری کرد.

درختان میوه مناسب تهران نیست

این متخصص فضای سبز در ادامه در پاسخ به این پرسش که به طور معین چه گیاهانی مناسب با شرایط اقلیمی تهران هستند و باید در روز درختکاری کاشته شوند، گفت: متاسفانه اطلاعات کافی در خصوص گونه هایی که باید در تهران کشت گردد، وجود ندارد ولی به طور کلی می توان گونه های کاشت که با شرایط اقلیمی مناطق مختلف شهر سازگاری داشته باشند و سبب ایجاد آلرژی نشوند. درختان میوه نیز مناسب تهران نیستد چرا که سبب جمع شدن حشرات و آلودگی های محیطی می شوند.

بید مجنون و اقاقیا تا حدی مناسب تهران هستند

به گفته محرابیان با توجه به اینکه اطلاعات کافی در خصوص گونه های درختی که مناسب شرایط اقلیمی تهران هستند وجود ندارد هنوز حتی نمی توان جایگزینی مناسبی برای درخت چنار معرفی کرد اما گونه های چون بیدمجنون و اقاقیا در بعضی مناطق تهران کاشته شده اند که تاکنون توانسته اند با شرایط اقلیمی تهران سازگاری داشته باشند.

گیاه کشت شده در سه سال اول احتیاج به مراقبت زیادی دارد

این استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی در انتها با اشاره به اینکه متاسفانه گونه های گیاهی پس از کشت به حال خود رها می شوند، توضیح داد: گیاه کشت شده در سه سال اول احتیاج به مراقبت زیادی دارد و فردی که آن را کاشته باید روش های نگهداری از آن از جمله کودهای مناسب برای آن گونه، بازه زمانی آبیاری و خاک مناسب با آن را بیاموزد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرو، کاج و چنار دیگر مناسب تهران نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرو، کاج و چنار دیگر مناسب تهران نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید