قانونی که اراضی کشاورزی را کوچک و کوچکتر می نماید

به گزارش وبلاگ بانیما، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه گفت: قانون ارث بیشترین آسیب را به بخش کشاورزی این شهرستان وارد می نماید.

قانونی که اراضی کشاورزی را کوچک و کوچکتر می نماید

حسن شریفی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ بانیما، به آسیب زا بودن خرد شدن اراضی کشاورزی در اجرای قانون ارث اشاره نمود و اضافه نمود: اجرای قانون ارث در اراضی کشاورزی موجب خرد شدن اراضی شده است به گونه ای در برخی از موارد بهره برداری از این اراضی از حیّز انتفاع خارج شده است.

وی ادامه داد: شرایط امروزی در انجام عملیات کشاورزی به گونه ای نیست که بتوان به صورت سنتی عملیات کاشت، داشت و برداشت را انجام داد چرا که در روش سنتی وسعت اراضی مهم نیست و به هر میزان که باشد فرآیند کشاورزی را می توان انجام داد که این شیوه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و محدودیت منابع آبی و نیز انجام مکانیزاسیون منسوخ شده است.

شریفی با اشاره به انجام عملیات مکانیزاسیون در اراضی کشاورزی به منظور صرفه جویی در هزینه و زمان اظهار کرد: با خرد شدن اراضی کشاورزی و مرزبندی کردن و نیز تبدیل به کرت بندی، عملا امکان اجرای مکانیزاسیون کشاورزی از بین می رود و نمی توان کشت و کار انجام داد که نتیجه آن خروج اراضی از انجام عملیات کشاورزی و تعریف کاربری های دیگر خواهد بود.

وی با اشاره به آسیب رساندن قانون ارث به اراضی کشاورزی شهرستان ساوه توضیح داد: متاسفانه در هر نقطه از شهرستان که کار یکپارچه سازی برای تسهیل در اجرای مکانیزاسیون اجرا شده است پس از مدتی که مالک زمین فوت می نماید به دلیل اجرای قانون ارث، شاهد خرد شدن اراضی کشاورزی هستیم.

شریفی توضیح داد: خرد شدن زمین ها و اراضی کشاورزی علاوه بر آنکه سبب بوجود آمدن زمین های کوچک و غیر قابل استفاده می شوند برای انجام اعمال مکانیزاسیون محدودیت های زیادی را ایجاد می نماید. انجام عملیات کاشت، داشت و برداشت به صورت مکانیزه نیازمند وسعت بالاست تا هزینه های کمتر و عملکرد بالاتری در پی داشته باشد.

وی بیان نمود: با خردشدن اراضی کشاورزی و تفکیک به قطعات کوچکتر با مالکین بیشتر، هرگونه تصمیم گیری در مورد نحوه کشت، انتخاب محصول، آبیاری و غیره سخت خواهد شد چرا که تعداد نفرات تصمیم گیرنده بیشتر شده و امکان تجمیع نظرات سخت تر می گردد و از طرف دیگر خطر تغییر کاربری را بالاتر خواهد برد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ساوه در ادامه با اشاره به اجرای این قانون در کشورهای دیگر گفت: در بسیاری از کشورهای دیگر با سطوح کشاورزی بالا از جمله امریکا بر اساس قانون ارث کل زمین کشاورزی از پدر تنها به یک فرزند منتقل می گردد اما در ایران این گونه نیست و اراضی پس از فوت پدر بین همه فرزندان تقسیم می گردد.

وی با اشاره به ارسال لایحه برای اصلاح قانون ارث در حوزه کشاورزی به مجلس شورای اسلامی به دفعات مکرر، عنوان نمود: وزارت جهادکشاورزی چندین بار چه قبل از انقلاب و چه پس از انقلاب لایحه اصلاح قانون ارث را به وسیله دولت به مجلس ارسال کرد اما متاسفانه نتیجه ای نداشته و مجلس برای اصلاح آن به یک نظریه واحد حداکثری دست نیافت و مهمترین ایرادی که از سوی مجلس و شورای نگهبان به آن وارد شده است مغایرت با شرع و قانون بوده است.

شریفی توضیح داد: قانون ارث همچنان در حوزه کشاورزی در کشور ایران پابرجاست و بیشترین آسیب را به سرمایه های ملی کشور در حوزه کشاورزی وارد می نماید.

وی بیان نمود: هم اکنون حد نصاب میانگین قطعات اراضی کشاورزی در شهرستان ساوه حدودا 12 هکتار است در حالیکه در 50 سال گذشته میانگین هر بهره بردار از اراضی کشاورزی بیش از 50 هکتار بوده است. اجرایی شدن قانون ارث عامل کاهش وسعت اراضی کشاورزی برای هر بهره بردار است و ادامه این روند موجب کاهش حد نصاب قطعات اراضی کشاورزی به کمتر از 12 هکتار خواهد شد.

این مقام مسئول در جهادکشاورزی ساوه توضیح داد: در بسیاری از شهرستان های کشور در نتیجه اجرایی شدن قانون ارث میانگین اراضی کشاورزی تا حدود دو هزار متر هم رسیده است که این میزان وسعت زمین برای کشاورزی کارآیی نخواهد داشت و هیچگونه عملیات کشاورزی در این وسعت زمین نمی توان انجام داد.

وی گفت: انتظار و درخواست وزارت جهادکشاورزی این است که با اصلاح قانون ارث، قانون جدیدی برای جلوگیری از تفکیک شدن اراضی کشاورزی در سطوح کمتر وضع گردد و مانند کشورهای خارجی هر قطعه زمین پس از فوت پدر به یکی از وارثین منتقل گردد و اینگونه نباشد که یک قطعه زمین را بین همه فرزندان تقسیم نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قانونی که اراضی کشاورزی را کوچک و کوچکتر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانونی که اراضی کشاورزی را کوچک و کوچکتر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید