وزیر خارجه پاکستان با لاوروف رایزنی کرد

به گزارش وبلاگ بانیما به نقل از جهان نیوز، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان امروز چهارشنبه در تماسی تلفنی با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه درباره آخرین تحولات مرتبط با کشمیر با وی به تبادل نظر پرداخت.

وزیر خارجه پاکستان با لاوروف رایزنی کرد

وزارت خارجه پاکستان در این خصوص با صدور بیانیه ای اعلام نمود: شاه محمود قریشی در این رایزنی تلفنی گفت که اقدام هند علیه جامو و کشمیر بر خلاف قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه پاکستان، قریشی در رایزنی مذکور با لاورف در مورد مشکلاتی که مردم این منطقه با آن روبرو هستند نیز ابراز نگرانی نموده است.

لازم به ذکر است، اقدام دهلی در لغو خودمختاری کشمیر تحت کنترل هند، تنش های زیادی را در منطقه به وجود آورده است.

در همین رابطه اسد ماجد خان سفیر پاکستان در آمریکا گفت که ممکن است نظامیان پاکستانی از مرز افغانستان به کشمیر اعزام شوند.

این وضعیت درحالی است که پاکستان از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست نموده تا درباره تصمیم هند مبنی بر لغو اختیارات ویژه جامو و کشمیر تشکیل جلسه دهد.

کشمیر پس از استقلال هند و پاکستان در سال 1947 میلادی، میان این دو کشور تقسیم شد، ولی هر دو مدعی حاکمیت بر کل این منطقه هستند.

رهبران محلی در جامو و کشمیر هشدار داده اند که لغو اختیارات ویژه این ایالت به عنوان تعرضی به مردم کشمیر تلقی خواهد شد. طی 30 سال گذشته در جریان اعتراضات علیه حاکمیت هند بر این ناحیه بیش از 50 هزار نفر کشته شده اند.

ناحیه کشمیر عامل اصلی دو مورد از سه جنگی بوده که تاکنون بین هند و پاکستان که هر دو قدرت هسته ای هستند، روی داده است.

هند وضعیت خودمختاری در کشمیر را لغو نموده و براساس تصمیم دولت هند، ایالت جامو و کشمیر دیگر حق تصویب قوانین داخلی خود را ندارد و غیر کشمیری ها می توانند در این ایالت زمین و مستغلات بخرند. با اعلام لغو این امتیازات، خطوط تلفن ، اینترنت و شبکه های تلویزیونی در ایالت جامو و کشمیر قطع شده است و دولت هند محدودیت هایی برای رفت و آمد و تجمعات اعمال نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "وزیر خارجه پاکستان با لاوروف رایزنی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه پاکستان با لاوروف رایزنی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید