پیش بینی وضعیت بازار نفت ایران با آغاز تحریم ها

به گزارش وبلاگ بانیما، یک کارشناس ارشد حوزه انرژی درمورد وضعیت نفت ایران بعد از تحریم های نفتی جدید آمریکا اظهار کرد: در شروع تحریم های نفتی، ایران با کاهش صادرات روبرو خواهد شد، اما این شرایط پایدار نخواهد بود.

پیش بینی وضعیت بازار نفت ایران با آغاز تحریم ها

سیدمهدی حسینی در گفت وگو با وبلاگ بانیما با اشاره به دوره قبلی تحریم های نفتی اظهار کرد: نمی توان گفت خیالمان به طور کامل از اعمال تحریم های نفتی آبان ماه راحت است؛ همان طور که ما در سال های قبل دور زدن تحریم های نفتی را یاد گرفتیم، طرف مقابل هم یاد گرفته است که چگونه با ما مقابله کند.

وی با تاکید بر این که وقایع در دوره کنونی بهتر از دوره های قبل پیش می رود، اضافه نمود: ایران باید از تضاد پیش آمده بین اروپا، روسیه و چین با آمریکا حداکثر استفاده را ببرد. اتحادیه اروپا در ماجرای برجام از سوی آمریکا تحقیر شد و به همین دلیل اختلاف آنها اوج گرفته است.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به حضور وزیر امور خارجه ایران در نیویورک گفت: اجلاسی که آقای ظریف در نیویورک برگزار کرد و بیانیه ای که قبل از سخنرانی ترامپ در سازمان ملل منتشر کرد بسیار مثمرثمر بود.

راه چاره های ایران به اروپا

حسینی در ادامه با بیان این که ایران باید برای دور زدن تحریم های نفتی به اروپا راه چاره نشان دهد شرح داد: اکثر شرکت های خصوصی اروپا می ترسند که همکاری نفتی خود با ایران را ادامه دهند، اما راه چاره هایی برای این موضوع وجود دارد؛ نخست آن که ایران با شرکت های خصوصی که انگیزه بیشتری برای همکاری دارند مذاکره کند تا این شرکت ها از آمریکا برای تعامل با ایران معافیت بگیرند. دوم شرکت هایی هستند که در آمریکا سرمایه ای ندارند و می توانند بدون نگرانی با ایران همکاری داشته باشند.

وی اضافه نمود: وجود این شرکت ها می تواند باعث ایجاد رقابت بین دیگر شرکت های اروپایی گردد، زیرا سایر شرکت ها متوجه سود شرکت های مذکور از تعامل با ایران می شوند و می فهمند که خودشان را از این سود محروم نموده اند. راه چاره دیگر، برقراری تعامل یورویی به جای دلار بین ایران و اتحادیه اروپا است.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر این که به نظر می رسد آینده از آنچه که فکر می کردیم بهتر باشد گفت: اگر اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد سازوکار لازم برای تعامل با ایران را فراهم کند، شرکت های خصوصی ارتباط خود با ایران را ادامه خواهند داد. امیدوارم قبل از تحریم ها این سازوکارها فراهم گردد.

حسینی با بیان این که در شروع تحریم های نفتی، ایران با کاهش صادرات روبرو خواهد شد گفت: آمریکا ممکن است در ابتدا برای این که نشان دهد جای نفت ایران در بازار جهانی خالی نیست، از ذخایر استراتژیک خود برداشت کند، اما این استراتژی برای طولانی مدت پاسخگو نخواهد بود.

لازم به ذکر است، دور جدید تحریم های نفتی خصمانه آمریکا علیه ایران از اواسط آبان شروع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیش بینی وضعیت بازار نفت ایران با آغاز تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی وضعیت بازار نفت ایران با آغاز تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید