تفاوت جالب دروازه بان های فوتبال با دیگران

به گزارش وبلاگ بانیما، زومیت نوشت: دروازه بان های فوتبال جهان را متفاوت از دیگران پردازش می نمایند؛ اما آیا تفاوت های ذاتی وجود دارد یا این امر نتیجه سال ها دروازه بانی است؟

تفاوت جالب دروازه بان های فوتبال با دیگران

دروازه بان پیروز در فوتبال نه تنها به توانایی پرش و گرفتن احتیاج دارد، بلکه باید بتواند سریع تر از ورزشکاران دیگر تصمیم بگیرد. پژوهشگران برای اولین بار نشان دادند دروازه بان ها دنیا را متفاوت از دیگران می بینند و اطلاعاتی را که دریافت می نمایند، متفاوت از دیگران پردازش می نمایند.

برخلاف سایر بازیکنان فوتبال، دروازه بان ها باید براساس اطلاعات حسی ناقص یا محدود هزاران تصمیم سریع بگیرند. بنابراین، پژوهشگران پیش بینی کردند که دروازه بان ها توانایی بالاتری برای ترکیب اطلاعات حواس مختلف دارند و این فرضیه به وسیله نتایج آن ها تایید شد.

پژوهشگران از 60 شرکت نماینده خواستند به فلاش های نور که گاهی با صدای بوق ضعیفی همراه می شد، پاسخ دهند و بگویند که آیا فلاش نور بوده یا هر دو. بیست شرکت نماینده دروازه بان حرفه ای بودند، بیست نفر در پست های دیگر فوتبال بازی می کردند، درحالی که بقیه افراد غیربازیکن با سن مشابه بودند. هرچه صداها به فلاش نزدیک تر می شد، احتمال اینکه افراد بگویند دو مورد دیده اند، بیشتر بود که نشان می دهد دید و صدا با هم تلفیق شده است.

دروازه بان ها تفاوت محسوسی با دو گروه دیگر داشتند. آن ها فقط زمانی صداها را با نور اشتباه می کردند که دو مورد بسیار نزدیک هم اتفاق می افتند. درحالی که امتیاز افراد غیرفوتبالی و بازیکن های محوطه بیرونی مشابه بود، برای اینکه دروازه بان ها گیج شوند، صداها باید سه برابر به نور نزدیک تر می بود.

دروازه بان ها ظاهرا در تفکیک انواع مختلف ورودی های حسی بهتر عمل می نمایند که به آن ها اجازه می دهد هنگام رویارویی با بازیکنان پرسرعت در ورزشگاه شلوغ روی آنچه مهم است، تمرکز نمایند. این مطالعه بعلاوه نشان داد که آن ها در پردازش ورودی های گیج نماینده در تخمین زمان بندی رویدادها کارآمدتر هستند.

نویسندگان می گویند تفاوت ها ناشی از ماهیت ویژه موقعیت دروازه بانی است که در آن توانایی دروازه بان برای تصمیم گیری سریع، اغلب براساس اطلاعات حسی ناقص یا جزئی اهمیت دارد. جدا از احتیاج به حذف صداهای مردم، دروازه بان ها از صداهایی مانند برخورد پا با توپ برای تصمیم گیری دراین باره استفاده می نمایند که چه کاری انجام دهند؛ خصوصا اگر چیزی جلوی دید آن ها را گرفته باشد. اگرچه ازآن جایی که سرعت صدا کمتر از سرعت نور است، تاخیری در رسیدن این صداها به دروازه بان ها وجود دارد. نویسندگان فکر می نمایند که آن ها بهتر از دیگران نحوه برخورد با این تعامل این دو ورودی را یادگرفته اند.

  • یک تکه سنگ به ارزش 10000 کوادریلیون دلار/ عکس

  • رونمایی از عجیب ترین موتورسیکلت دنیا به وسیله یاماها/ عکس

معین نیست که آیا توانایی بالاتر دروازه بان ها در پردازش اطلاعات حسی متعدد صرفا از ارتباطات عصبی ناشی از یک عمر بازی فوتبال ناشی است یا این تفاوت ها ممکن است منعکس نماینده توانایی ذاتی یا طبیعی باشد که بازیکنان جوان را به موقعیت دروازه بانی می کشاند.

پژوهشگران قصد دارند مطالعات بیشتری دراین باره انجام دهند که آیا بازی کردن در موقعیت دفاع یا حمله موجب تفاوت های ظریفی در پردازش ذهنی بازیکنان می گردد یا خیر. این سوال نیز وجود دارد که وقتی زمان بازنشستگی دروازه بان ها فرا می رسد، این مهارت ها در کجا می توانند به برترین نحو استفاده گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "تفاوت جالب دروازه بان های فوتبال با دیگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت جالب دروازه بان های فوتبال با دیگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید