روش کم هزینه ای برای بهبود کارآیی پنجره های هوشمند

به گزارش وبلاگ بانیما، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود، روش کم هزینه ای ابداع نموده اند که می تواند به رنگ آمیزی هوشمند پنجره ها و کاهش مصرف انرژی یاری کند.

روش کم هزینه ای برای بهبود کارآیی پنجره های هوشمند

به گزارش خبرگزاری مالی ایران به نقل از تک اکسپلور، پژوهشگران دانشگاه کلرادو بولدر(CU Boulder)، روشی برای کنترل رنگ آمیزی هوشمند پنجره ها ابداع نموده اند تا شاید این کار با هزینه کمتر و به صورت کارآمدتری انجام گردد و نسبت به روش های کنونی، دوام بیشتری نیز داشته باشد.

پژوهشگران در این آنالیز که به سرپرستی پروفسور مایک مک گی(Mike McGehee)، استاد بخش مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه کلرادو بولدر انجام شده است، از یک روش برگشت پذیر آبکاری الکترولیتی (Electrodeposition) استفاده کردند که با استانداردهای صنعتی کنونی، متفاوت است.

مک گی در این باره گفت: آنچه ما در این پژوهش انجام داده ایم، ساخت یک سلول الکتروشیمیایی است. ما در این روش، یک الکترود شفاف و یک الکترود با یون های فلز در اختیار داریم. صفحه فلزی نازک با تغییر ولتاژ، راه نور را مسدود می نماید.

پژوهشگران در مقاله این پژوهش، به صورت مفصل شرح داده اند که فلز چگونه می تواند با آبکاری الکترولیتی، روی یک الکترود شفاف قرار بگیرد تا راه نور را مسدود کند و سپس با دستکاری ولتاژ، از آن جدا گردد تا پنجره دوباره شفافیت خود را به دست آورد. این پژوهش به صورت قابل توجهی، نحوه به کار بردن الکترولیت ها را برای رسیدن به نتایج مطلوب مورد آنالیز قرار می دهد.

مک گی ادامه داد: فناوری پنجره هوشمند، به کاربران امکان می دهد تا میزان نور خورشید و گرمایی که به خانه وارد می گردد را بدون از بین بردن دید خود تنظیم نمایند. رنگ کردن پنجره ها این امکان را فراهم می نماید که با حفظ حریم خصوصی، نور طبیعی بیشتری به خانه بتابد و پیامدهای مثبتی از جمله کاهش مصرف انرژی داشته باشد. چنین پنجره هایی با وجود داشتن ویژگی های مثبت، هزینه بالایی دارند و مشکلاتی را نیز شامل می شوند که ما در مقاله خود به آن اشاره نموده ایم.

این روش جدید نهایتا می تواند به فراوری شیشه هایی منجر گردد که رنگ های مطلوب تری نسبت به رنگ های حاصل از فناوری های دیگر دارند و رنگ آمیزی آنها نیز با سرعتی بیش از فناوری های دیگر انجام می گردد.

محصول نهایی این روش نسبت به روش های دیگر، هزینه کمتری به همراه دارد.

مک گی اضافه نمود: تخمین هزینه های این کار سخت است اما از آنجا که فراوری پنجره با این فناوری جدید، به ابزار خاص و بزرگی احتیاج ندارد، می توان گفت که ساخت شیشه ها با سرعت انجام می گردد؛ در نتیجه هزینه کمتری هم دارد.

این پژوهش، در مجله Joule به چاپ رسید.

منبع: اقتصاد ایران

به "روش کم هزینه ای برای بهبود کارآیی پنجره های هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش کم هزینه ای برای بهبود کارآیی پنجره های هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید