رکورد جدید دما در قطب شمال

به گزارش وبلاگ بانیما، تشکیل یک جبهه بی سابقه هوای پر فشار بالای قطب شمال موجب افزایش شدید دما در بخش هایی از منطقه سیبری گشته که دمای آنجا را بالای 20 درجه سانتی گراد رسانده است.

رکورد جدید دما در قطب شمال

ناهماهنگی دمای هوا در منطقه قطب شمال نشان می دهد که این منطقه با سرعت بسیار بیشتر از سایر نقاط دنیا رو به گرمی می رود

به گفته دانشمندان، یک موج گرما به سوی قطب شمال که زودتر از موعد در این فصل سال ایجاد شده، دمای این منطقه را به بالاترین حد ثبت شده در بهار رسانده و موجب آغاز جریان ذوب یخ ها زودتر از موعد سالانه گشته است.

تشکیل یک جبهه بی سابقه هوای پر فشار بالای قطب شمال موجب افزایش شدید دما در بخش هایی از منطقه سیبری گشته که دمای آنجا را بالای 20 درجه سانتی گراد رسانده است.

این جبهه هوای گرم روی روسیه باعث ایجاد شاهراهی به سوی قطب شده که هوای غیرموسمی شمالی را به منطقه شمالگان منتقل می نماید. در همین حال، هوای سردتر به سوی مناطق جنوبی نظیر اسکاندیناوی و آمریکای شمالی جا به جا می گردد.

با توجه به داده های ناسا و سایر آژانس های هوایی، افزایش ناگهانی دما موجب گرمتر شدن فصل بهار در منطقه شمالگان شده است. میانگین دمای این منطقه در اواسط آوریل به بالای صفر درجه رسید که نشان دهنده دمای تا 20 درجه سانتی گراد در برخی از روز های ماه است که بالاتر از میزان عادی در این منطقه است.

مارتین استندال، کارشناس آب و هوا از مؤسسه هواشناسی دانمارک، می گوید: دمای بالای شمالگان و بخش های وسیعی از سیبری در واقع بسیار غیر عادی است. من در هیچ یک از گزارش های ثبت شده از سال 1958 تا کنون نتوانستم چنین دمای بالایی را برای این منطقه پیدا کنم.

وی می افزاید: هیچ واقعه مشابهی هم در هیچ فصلی به این زودی رخ نداده است.

گزارش تحلیلی آژانس آب و هوای خشن اروپا که مرکز ارائه و جمع آوری اطلاعات آب و هوایی در اروپاست، نشان دهنده نقاطی گرم در مدار شمالگان زمین در چند روز گذشته است که در مواردی 12 درجه سانتی گراد بالاتر از حد عادی بوده اند.

میانگین دنیای دمای ماه آوریل 1/16 درجه سانتی گراد از خط مبنای 1951 تا 1980 بالاتر رفته است. ناهماهنگی دمای هوا در منطقه قطب شمال نسبت به آنچه در سایر نقاط دنیا رخ می دهد، بیانگر این است که مدار شمالی با سرعت بسیار بیشتر از سایر نقاط دنیا رو به گرمی می رود.

گرمی فصل بهار از جمله دلایلی است که موجبات آغاز زود هنگام فصل آب شدن یخ ها را در منطقه گرینلند فراهم آورده است.

آغاز فصل آب شدن در ابتدای تابستان، طبق تعریف، زمانی است که میزان ذوب شدن یخ، سه روز پشت سرهم بیشتر از 5 درصد لایه بالایی یخ باشد. این پدیده در سال 2016 به رکورد زودترین زمان آغاز فصل آب شدن رسید که در روز 11 آوریل رخ داد. سال جاری، اما فصل آب شدن رسما از 16 ماه مه آغاز شد.

به گفته دکتر استندل میانه آماری فصل آب شدن روز 26 مه می باشد بنابراین سال جاری تقریبا دو هفته زودتر آغاز نموده ایم، که در نتیجه سال 2020 در رتبه دهم در چهل سال گذشته قرار می گیرد.

افزایش تاریخی دمای فصل بهار در حالی اتفاق افتاده است که به نوشته نشریه سیبرین تایمز آتش سوزی های سیبری و منطقه شرق روسیه ده برابر بدتر از زمان مشابه در سال گذشته بوده است. اوگنی زینیشف، رئیس اورژانس روسیه در یک کنفرانس ویدیویی در کنار ولادمیر پوتین عوامل گوناگونی را دلیل وقوع این آتش سوزی ها دانست که اکنون بسیاری از مردم را در مناطق اطراف گرفتار نموده است.

به گفته او شرایط فوق العاده ای در سیبری و شرق دور اتفاق افتاده است که دلیل اصلی آن آتش افروزی های کنترل نشده و غیر مجاز واحد های کشاورزی است. وی در عین حال زمستان کم برف و غیرعادی و خشک شدن هوا را از جمله عوامل ایجاد آتش سوزی دانست.

وی همچنین گفت: هوای گرم و باد شدید شرایط را دشوارتر نموده است. در مجموع تا انتها آوریل، 3339 آتش سوزی در این منطقه ثبت شده که تعداد آن ها در همین زمان در سال گذشته 1960 مورد بوده است.

به گزارش نشریه نیو ساینتیست دانشمندان می گویند شواهد محکم در اختیار دارند که آتش سوزی های غیر مترقبه تابستان گذشته در قطب شمال در برخی نواحی باقی مانده و در طول زمستان ادامه داشته اند و حالا در این ماه زامبی وار شدت گرفته اند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "رکورد جدید دما در قطب شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد جدید دما در قطب شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید